Povstanie a Druhá svetová vojna v spomienkach ich súčasníka
.... Keď som sa otca, dávno po skončení vojny spýtal, prečo nechce o tento štatút požiadať, jeho odpoveď bola asi v tom zmysle, že on vojnu prežil, kým druhí to šťastie nemali a toto, že si cení viac ako papierové výsady....
Spomeňme si na nich
... Celé návršie, na ktorom je tento pamätník situovaný zalievalo ranné Slnko a všade bolo cítiť vôňu blízkeho lesa. Čas ako stvorený na duševnú meditáciu...