Pravda, niektorí občania po násilnom obsadení Československa, chceli už vtedy skoncovať nielen s okupantmi, ale aj so socializmom. Ako prejavy týchto snáh svedčili napríklad nápisy na domoch, cestách a chodníkoch : „ Smrť komunistom“, „Vešajte komunistov“, „ Tu býva komunista“, atď. Okrem takýchto extrémistických prejavov jednotlivcov, ktoré ak by sa vtedy boli masovejšie rozvinuli, mohli viesť až k občianskej vojne, existovali aj skupiny ekonómov, ktorí prirodzene chceli najmä do ekonomiky implementovať obecne platné kapitalistické prvky podnikania. Napríklad: objavovali sa návrhy na povolenie vlastníctva súkromných výrobných prostriedkov, (drobní podnikatelia a živnostníci), niektorí ekonómovia navrhovali znížiť počty pracovných miest a rátali s tým, že dôsledkom zvýšenia produktivity práce v Československu by bolo asi 120 tisíc nezamestnaných, v zahraničnom obchode sa Československo plánovalo vo väčšej miere orientovať na Západ, podniky sa snažili získať úvery zo západných bánk, a podob. Fakt je ale ten, že v roku 1968 samotné Československo a okolitý svet na takéto zmeny neboli pripravené. Svedčí o tom napríklad aj vtedajší postoj USA a ostatných západných krajín, ktoré okrem slov Československu žiadnu inú pomoc neposkytli. Okrem toho aj v samotnom Československu vtedy chýbali politici (napríklad typu Havla), ktorí by boli dokázali zrealizovať návrat ku kapitalizmu.
Potom sa niet čo diviť, ak za takýchto okolností bol Brežnev absolútne presvedčený o tom, že Československo, ak by pokračovalo v začatých politických a ekonomických zmenách, tak by v budúcnosti určite skončilo pod krídlami Západu. A to ako zarytý komunista nemohol za žiadnu cenu dopustiť. Preto bez akýchkoľvek zábran nariadil vojenskú intervenciu Československa. Jej výsledkom síce bolo oddialenie krachu socializmu, ale nie zabránenie tomu, aby sa tak v budúcnosti nestalo. Po získaných skúsenostiach a po zmene celosvetovej klímy, v roku 1989 už Československo historickú príležitosť na návrat ku kapitalizmu naplno využilo. A tak už takmer 20 rokov budujeme kapitalizmus so všetkým čo k tomu patrí. Pochopiteľne, že aj teraz sú ľudia, ktorým tento stav nevyhovuje a túžia po zmene. Zatiaľ je ich ale tak málo, že návrat k socializmu nám asi nehrozí. No človek nikdy nevie.
P.S. Bez naivných ľudí sa ale nedá rozpoznať ani naivita samotná. A len rozumný človek sa dokáže poučiť z každého získaného poznania. Tak takýto je môj slobodný názor na rok 1968 teraz, po uplynutí 40 rokov. Pokojný a pekný deň praje doko
Komentáre
Malé detaily, doko
Rick nechcem ti brať tvoje ilúzie, ale
Urobil si analyzu spoloc.-politicku ale na strategiu vojny
cokomilka medzi vtedajšími generálmi až toľko naivcov
Bipolárny
Bipolárny