Pozorne sledujem vývoj udalostí okolo nevalorizácie dávok výsluhového zabezpečenia, ktorá od 1.7.2012 postihla bývalých príslušníkov silových rezortov. Zdrojom informácii mi je najmä web stránka Zväzu vojakov SR http://www.zvazvojakov.sk/
Zaujímavé je to predovšetkým preto, že parlament svojim, zrejme nezákonným zásahom do ústavných práv časti našich spoluobčanov, ich diskriminuje, no oni sa ku podivu (na slovenské pomery) zatiaľ bránia len čestnými spôsobmi, tak ako to dovoľuje slovenský právny systém. A tak sa z uvedenej web stránky môžeme okrem iných zaujímavosti dozvedieť aj to, že bývalí príslušníci silových rezortov – teraz na výsluhovom dôchodku, už oslovili buď ako jedinci alebo ako ich združenia - predsedu parlamentu, prezidenta republiky, predsedu vlády, príslušných ministrov, ochrankyňu ľudských práv, generálnu prokuratúru aj ústavný súd a zbierajú podpisy pod petíciu. Čiže povedané ich odbornou terminológiou, začali sa brániť a domáhať svojich práv na celom administratívnom fronte veriac, že sú v práve.
Pre laikov môže veľmi interesantne pôsobiť už len samotné zistenie, že všetku agendu okolo tejto kauzy si zatiaľ seniori robia sami, bez toho, aby im v tom pomáhala nejaká advokátska kancelária. Zatiaľ ju nepotrebujú, lebo tí, čo pomery v silových rezortoch poznajú vedia, že sú tam zamestnaní alebo tam boli zamestnaní najmä vysokoškolskí vzdelaní odborníci, ktorí sa na rozdiel od našich poslancov, vo svojom remesle veľmi dobré orientujú a naviac zostali aj naďalej verní zásade, ktorú vyslovil pred viac ako dvomi tisícmi rokov rímsky filozof Seneca: „Non rex est lex, sed lex est rex.“
Tým som chcel naznačiť, že si svoju kožu asi len tak ľahko nedajú a to preto, lebo sa neboja! Pritom mnohí z nich sa celú svoju aktívnu službu venovali práve odhaľovaniu nezákonnosti. Nie nadarmo sa tiež hovorí, že v jednote je sila. A oni, čiže najmä bývalí vojaci, policajti, hasiči, záchranári aj colníci sa na spomínanej web stránke spojili a idú jednotne za svojim cieľom. Páni seniori zo silových rezortov totiž okrem svojho, aj tak už zväčšia narušeného zdravia nemajú čo stratiť, ale o terajšej vládnej moci sa to už tak jednoznačne povedať nedá. Tá naopak tým, že dovolila poslancovi Duchoňovi, bývalému štátnemu tajomníkovi ministra obrany, vpašovať do zákona o zdravotnom poistení nezákonným spôsobom, aj zmenu zákona o sociálnom zabezpečení príslušníkov silových rezortov, si postavila proti sebe nielen dôchodcov zo silových rezortov, ale čo je veľmi kontraproduktívne aj ich aktívnych príslušníkov.
Zdá sa, že túto chybu si ako prví, uvedomili niektorí pracovníci z kancelárie prezidenta republiky. Aspoň to tak vyzerá podľa príspevku pod názvom „Kancelária prezidenta SR nám odpovedá“, uverejnenom na web stránke Zväzu vojakov SR. Kto chce, ten sa tam môže dozvedieť aj ďalšie veľmi zaujímavé zistenia. Napríklad aj takéto: ... „Preto chápeme, že uvedené ustanovenie pociťujete nielen ako nespravodlivé, ale aj ako ustanovenie, ktoré nie je v súlade s čl.12 ods. 2 a čl. 39 ods.1 Ústavy SR.“ Krajšie a pravdivejšie priznanie o tom, že bol porušený zákon, snáď ani nemôže existovať. O to viac ma prekvapuje, že prezident ho aj napriek tomu podpísal.
Na záver dva postrehy. Prvý je ten pozitívny. A to fakt, že aj absolútnej väčšine príslušníkov silových rezortov stále záleží na tom, aby sme žili v právnom štáte, hoci ich vládna moc núti konať opak. Druhý je negatívny. Vládna moc svojou aroganciou a neúctou k vlastným zákonom budí dojem, že keď sú oni takí, že aj my by sme mali byť takí. Čo chvalabohu nie je pravda a verím, že na Slovensku ani nikdy ich tzv. pravda našou pravdou nebude.“
Preto si myslím, že predovšetkým pán Fico, ako bývalý docent práva, by si mal čím skôr uvedomiť, že Senecovo „Nie kráľ je zákonom, ale zákon je kráľom“ platí v právnom štáte všade a malo by platiť aj pre Smer-SD, ktorému je vodcom.Viac na túto tému píšem na
Komentáre
Docent...
Práva v tom to je
Mižu súhlasím s tým, že vôbec nie je podstatné či Fico formálne je