Nadišiel deň, v ktorom je oproti iným dňom akosi viac humoru a veselosti. Áno, je tu Silvester 2008. No a aby okolo nás bolo veselo nielen na Silvestra, k tomu potrebuje človek v prvom rade veselú myseľ. Čo si pod týmto výrazom predstavovali ľudia asi pred 90 rokmi? Ak sa to chcete dozvedieť, prečítajte si spolu so mnou nasledujúci text vybratý z českej knihy „Praktická hospodyňka.“
Veselá myseľ
Veselý človek je vždy skôr naklonený konať iným dobro, než človek mrzutý a ponurý. Človek veselý je vždy šťastnejší. Veď už Šalamun vravel, že „Veselé srdce lieči lepšie ako všetky lieky.“ Alebo aj naše príslovie hovorí, že „ Veselá myseľ je pol zdravia.“ Nezáviďme teda veselosť ani našej mládeži, no snažme sa udržovať ju v slušných medziach. Veselosťou človek mladne, naopak namosúrenosť prináša predčasne šediny. Človek veselý obveseľuje nielen seba, ale aj svoje okolie a preto je vždy vítaným hosťom. Veselosť už sama od seba robí človeka láskavým a príjemným. O veselom človekovi sa vraví, že ho sprevádza „ nebo plné huslí.“ Čo asi znamená, že ho všetko teší a nič mu nerobí ťažkosti. Taký človek si aj pri práci veselo spieva, životné nepríjemnosti ľahšie prekonáva a praje si, aby aj iní ľudia okolo neho boli veselí a spokojní. Je len na nás samotných, aby sme sa rozhodli akí budeme.
Takto asi pred 90 rokmi, radil pri výchove detí, najmä mladým rodičom Kamil Harmach. Podľa mňa sú tieto rady použiteľné aj pre dnešnú generáciu a ak sa ich budeme v živote držať, potom je tu veľký predpoklad, že veselosť nás bude sprevádzať nielen na Silvestra, ale aj v každý obyčajný deň.
A takúto veselú myseľ, do nastávajúceho roka 2009, všetkým vinšuje doko.
Komentáre
tak toto už od prvého dňa roku 2009