Žlté nebezpečie
V poslednom čase v celej Europe veľa sa hovorí o takzvanom žltom nebezpečenstve, totižto o Japoncoch, ktorí svojím tovarom, najmä priemyslom, zaplavujú trhy celej Europy. Japonský tovar je pomerne i napriek vysokému clu veľmi lacný, a preto nie div, že si víťazne razí cestu, že vývoz Japonska stále stúpa a že z toho majú ostatné štáty veľký strach, lebo je obava, že japonský priemysel zničí priemysel iných štátov, v ktorých by takto nastala veľká nezamestnanosť.
Úspech japonskej výroby je v tom, že tam je pracovná sila veľmi lacná. Japonský národ je húževnatý, vytrvalý, nenáročný a skromný. V Japonsku robotník pracuje za bagateľ a uspokojí sa so stravou veľmi chatrnou: na deň postačí mu hrsť rýže.
Obavy štátov pred japonským tovarom začaly miznúť, keď sa štatistikou dokázalo, že Japonsko tento prekotný vývoz a produkciu tovaru dlho nevydrží, lebo, i keď má lacnú pracovnú silu, nemá surovín, potrebných k výrobe.
Japonsko je veľmi preľudnatelé a preto nie div, že si pomáhajú ako vedia. Na domácej pôde nevedia sa všetci uživiť a preto stále znepokojujú nešťastnú a pomerne oveľa väčšiu Čínu, ktorej bojovnými výpadmi stále ubierajú z krajiny.
Preľudňateniu možno pripočítať aj veľký vývoz Japonska. Pracujú lacno, predávajú lacno, len aby ich čím viacej malo prácu. Túto ich životaschopnosť musíme veru obdivovať.
No teraz je rok 2008 a čosi podobné sa deje tiež, len namiesto Japoncov prežívajú hospodársky rozvoj Číňania. A podľa počtu kupujúcich v čínskych obchodoch, nám ich expanzia na našom trhu vyhovuje. Keď pre nič iné, tak aspoň pre nízke ceny ich výrobkov.
Všetkým prajem pekný deň. doko
Viac sa o zaujímavostiach z našej minulosti môžete dozvedieť, ak si kliknete na doko.blog.pravda.sk/
Komentáre