Životné podmienky sú
fyzikálne, chemické a biologické faktory životného prostredia vo vzťahu k verejnému zdraviu. Zahrňujú podmienky bývania, odpočinku, telesnej kultúry, rekreácie, kultúry a iných záujmových činnosti, dopravy, poskytovania zdravotnej starostlivosti, výživy a spôsobu stravovania, stavu a spôsobu používania predmetov prichádzajúcich do styku s požívatinami a predmetov bežného používania, ďalej sú to podmienky na zdravý vývoj, výchovu, psychický a fyzický rozvoj detí, mládeže a dospelých.
Pracovné podmienky sú
fyzikálne, chemické, biologické, fyziologické, psychologické a sociologické faktory, ktoré pôsobia na zdravie a pracovnú výkonnosť človeka v pracovnom procese. Pracovné podmienky sú ovplyvňované režimom práce, odpočinkom ako aj technickým vybavením pracovného prostredia.
O zdravých životných a pracovných podmienkach sa dá hovoriť vtedy, ak nepôsobia nepriaznivo na zdravie ľudí, ale naopak ho chránia a kladne ovplyvňujú. Podľa Ústavy SR má okrem iného, každý občan právo na ochranu zdravia a právo na priaznivé životné prostredie. (Čl.
Určite ste si aj vy všimli, že ide o ústavné práva a podmienky, ktoré sú určené zákonmi, nie o nejaké zbožné priania. Je preto prirodzené, že toto svoje právo, ak už existuje, by si človek mal aj uplatniť. Toto sa, ale môže stať v prvom rade vtedy, ak o svojom práve vie a potom vtedy, ak sa o uplatnenie svojich práv sám usiluje. A toto je cieľom i zmyslom všetkých, mojich odborných článkov.
Prajem príjemný a úspešný deň. doko.
O využití pracovného práva v praxi si môžete prečítať aj na doko.blog.pravda.sk/
Komentáre