Fakty potvrdzujú, že strategický význam mesta vzrástol v roku 1938 a to po násilnom pripojení Košíc k fašistickému Maďarskému kráľovstvu. V Prešove sa nachádzal dôležitý, železničný a dopravný uzol, ktorý umožňoval nemeckému veleniu vykonať vojenské presuny po cestách a železniciach najmä v smere Prešov – Košice a západne od Prešova. Okrem toho sa v meste nachádzali aj dôležité budovy, ktoré využívali nemeckí okupační vojaci. Išlo napr. o väznicu gestapa, sklady munície a vojenských zásob, kasárne nemeckých vojenských útvarov. Sídlila tam aj nemecká tajná bezpečnostná služba so školou agentov na Baštovej ulici, atď. Slovenská armáda, ktorá v tom čase bola spojencom fašistického Wermachtu, mala v Prešove tiež svoje kasárne ale aj vojenské veliteľstvá.
Historickým faktom, tiež ostáva to, že ráno na svitaní 20. decembra 1944, začali proti Wermachtu, veľkú vojenskú ofenzívu vojska 2. ukrajinského frontu Červenej armády. V rámci tejto ofenzívy sovietske lietadlá okrem Prešova, bojovali pri ničení ďalších dôležitých vojenských a civilných objektov na Slovensku. Napr. celý deň bombardovali železničnú stanicu a obec Kysak. Sovietske letectvo ničilo stanovené ciele aj na trase Košice, Bidovce, Kostoľany a taktiež prikrývali skupiny bombardovacích lietadiel v oblasti Obišovce, Kysak, Lemešany. Lietadlá sovietskych spojencov, pre zmenu v ten deň v noci bombardovali napr. Brezno kde zhodili asi 40 bômb.
Odhliadnuc od toho, že názory na bombardovanie Prešova sa môžu rôzniť, úplne nespochybniteľným faktom ale ostáva to, že zahynulo a bolo zranených mnoho ľudí a na majetku vznikli škody za desiatky miliónov vtedajších slovenských korún. Z celkových 2 050 domov bolo až 1 700 poškodených. Napr. 29. decembra 1944 noviny „Slovák“ napísali, že v budove väznice nemeckej bezpečnostnej služby našlo smrť 120 väzňov. Okrem nich bolo zabitých aj asi 300 Nemcov, ale aj vyše 120 iných občanov mesta.
A tak je podľa mňa správne, že v Prešove existujú aj pamätníky, pripomínajúce toto bombardovanie, lebo sú výstražným mementom pre žijúcich obyvateľov mesta, varujúcim pred hrôzami vojny. Mám na myslí najmä dve národné kultúrne pamiatky. A to Spoločný hrob obetiam bombardovania na mestskom cintoríne v Prešove, ktorý nesie nápis: „Tu ležia neznáme obete nemeckého fašizmu , ktoré zahynuly 20.12.1944 vo väzení gestapa pri bombardovaní Prešova. Váš hrdinský boj nikdy nezabudneme.“ A maličký Pamätník obetiam fašizmu v Prešove, na Konštantínovej ulici. Text na tomto pamätníku znie: „Na tomto mieste stala väznica kde pri bombardovaní mesta 20.dec. 1944 zahynulo 120 protifašistických bojovníkov väznených a týraných gestapom.“ Autorom tohto pamätníka je akademický sochár František Patočka. Spomenúť treba aj to, že prešovský rodák, spisovateľ Ľudovít Petraško, o bombardovaní Prešova napísal knihu - A svetlo bolo ako vo dne a tiež spolupracoval na filme - Stalinove sviečky nad Prešovom. Nezabúdajme. Pekný deň praje doko. Viac údajov získate ak si kliknete na https://sk.wikipedia.org/wiki/Bombardovanie_Pre%C5%A1ova
Komentáre
V Prešove si 20.12.2024 pripomenuli 80. výročie bombardovania mesta Červenou armádou.