Čo nevidieť budú tisícky mladých ľudí po skončení štúdia, nastupovať do svojho prvého pracovného pomeru. Nezaškodí im pripomenúť čo môžu so svojim budúcim zamestnávateľom dojednať ešte v rámci predzmluvných vzťahov teda skôr, než podpíšu pracovnú zmluvu. (§ 41 Zákonníka práce)
Po prvé. Zamestnávateľ môže od osoby, ktorá sa uchádza o prvé zamestnanie, vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať. Ak už takáto osoba bola zamestnaná, môže sa od nej vyžadovať pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní.
Po druhé. Zamestnávateľ nesmie od osoby uchádzajúcej sa o prácu vyžadovať informácie o:
tehotenstve,
rodinných pomerov,
bezúhonnosti s výnimkou, ak si to vyžaduje osobitný predpis,
politickej príslušnosti, odborovej a náboženskej príslušnosti.
Po tretie. zamestnávateľ pri prijímaní osoby do zamestnania nesmie porušiť zásadu rovnakého zaobchádzania v prístupe k zamestnaniu.
Po štvrté. Na uzatvorenie pracovnej zmluvy s mladistvým je zamestnávateľ povinný vyžiadať si vyjadrenie zákonného zástupcu mladistvého.
Zamestnávateľ môže vyžadovať aj potvrdenie o lekárskom vyšetrení, ak ide o mladistvého uchádzača o zamestnanie alebo vtedy, ak to stanovuje osobitný predpis. Ak zamestnávateľ poruší niektoré z uvedených povinnosti, osoba uchádzajúca sa o zamestnanie má právo na primeranú peňažnú náhradu.Prax potvrdzuje, že dosť uchádzačov o zamestnanie nemá ani tie najelementárnejšie informácie o svojich právach ale aj povinnostiach, ktoré z pracovnoprávneho vzťahu plynú. Preto odporúčam pri takýchto jednaniach mať pri sebe človeka, ktorý je v tejto oblasti skúsenejší alebo si nechať bezplatne poradiť od odborných pracovníkov úradu pre poskytovanie služieb zamestnanosti alebo aj od pracovníkov inšpektorátu práce. Prajem pekný deň. doko
Komentáre
doko