doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Profesionálni vojaci a ich diskriminácia

... Ináč povedané, tým pomyselným maršalom sa môžu stať len profesionálni vojaci, ktorí sú v hodnostnom zbore dôstojníkov, ostatní nie.

Muži, ktorí boli vojakmi  iste poznajú vojenské príslovie. „Každý vojak ma vo svojej torbe maršalskú palicu“. Tým sa dávalo najavo, že každý vojak mal možnosť dosiahnuť najvyššiu možnú vojenskú kariéru. Ináč by sme tomu povedali, rovnosť šancí a príležitostí.
Napríklad ak v roku 1975 absolvent učňovskej školy chcel ísť do vtedajšie armády a mal by ambície stať sa dôstojníkom, stačilo sa prihlásiť do dvojročnej dôstojníckej školy, po absolvovaní ktorej mal v rukách maturitné vysvedčenie a na vojenských výložkách hodnosť podporučíka.  Ak bol šikovný a mal aj kus vojenského šťastia, tak dnes je z neho generál. Doslova a do písmena.
Ak, by ale od  roku 2005  absolvent učňovskej školy so  stredným odborným vzdelaním chcel ísť  za profesionálneho vojaka, tak musí ísť do vojenskej prípravnej služby. Príprava sa uskutočňuje vo funkcii  čakateľ, vo výcvikom vojenskom vzdelávacom a výcvikovom zariadení v trvaní od štyroch týždňov do dvanástich týždňov. Po absolvovaní tejto prípravy bude zaradený do hodnostného  zboru mužstva a poddôstojníkov, maximálne v hodnosti slobodník. A za 30 rokov služby z neho pri najlepšej vôli môže byť len nadpráporčík. Dokonca aj vtedy, ak by získal vysokoškolské vzdelanie.  Taký je totiž momentálne platný zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov. Takže žiadna maršalská palica vo vojenskej torbe. Poviete si ich problém.  Bol by to skutočne len ich problém, keby sme nemali Ústavu Slovenskej republiky. Tá v Čl. 12 stanovuje:

 (2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať .

Takže otázka by znela. Prečo terajší platný zákon o vojenskej službe  znevýhodňuje hodnostný zbor mužstva a poddôstojníkov, a hodnostný zbor  práporčíkov oproti hodnostnému zboru dôstojníkov?  Ináč povedané, tým pomyselným maršalom sa môžu stať len profesionálni vojaci, ktorí sú v hodnostnom zbore dôstojníkov, ostatní nie.  Čiže sú oproti ostatným profesionálnym vojakom jednoznačne zvýhodnení. To, ale naša ústava neumožňuje.
Prečo o tom píšem? Nie tak dávno, patrili ozbrojené sily medzi inštitúcie, ktoré mali najvyšší kredit medzi občanmi. Okrem iného aj preto, že civilná verejnosť  v tejto organizácii videla možnosť uplatnenia sa  bez možnej diskriminácie.  Od roku 2005, kedy začal platiť spomínaný zákon, renomé ozbrojených síl, ak neklesá tak stagnuje.  Dôkazom toho je skutočnosť, že ozbrojené sily už nerobia do svojich radov výber, ale len nábor. A jednou z príčin zrejme bude aj predmetný zákon. Pritom naši politici  proklamujú, že chcú ozbrojené sily malé, ale kvalitne vycvičené a moderne vyzbrojené. Ako to chcú dosiahnuť, ak tá najprirodzenejšia motivácia človeka, a to snaha po funkčnom a hodnostnom raste je takto zablokovaná?  Alebo sme na takej ceste ako v USA, kde jeden kongresman nie tak dávno  svojmu synovcovi povedal, že ak sa nebude poriadne učiť, tak potom už môže vstúpiť len do armády? Komu teda prospieva kastovníctvo medi vojakmi?

Prajem pekný deň J.Kotulič. 

doko.blog.pravda.sk/ 


Vojsko | stály odkaz

Komentáre

  1. diskriminacia
    Ahojky.Som vojacka s vysokou skolou a skoncila som ako inak len v zbore muzstva.Podla stareho platneho zakona som mala byt porucicka,ale nebolo pre mna porucicke miesto.Tak som vzala misto s hodnostou v muzstve a cakala,co bude dalej.Zacal platit novy zakon v roku 2005 a aj podla tohto zakona som mala byt opat porucicka-ked pracujem v odbore,v ktorom som studovala.Lenze.Nastupila som podla stareho zakona,existujem podla noveho a som teraz taky hybrid.Podla oboch som mala byt porucik a nic.Tak este stale kysnem ako muzstvo...
    A vraj kde je ta diskriminacia?Nepovysujem sa nad nikoho,ale hneva ma,ked kadejaky, prepacte za vyraz, PAKO s ucnovkou ma vacsiu hodnost a mysli si,ze je maly boh.Chcel by s niekym "mensim" cvicit.
    publikované: 20.11.2008 11:54:22 | autor: vojacka (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Diskriminácia? Skôr cielená likvidácia ...
    Na počiatku chcem upozorniť, že som bývalý profesionálny vojak, odslúžil som viac ako 24 rokov a dosiahol som hodnosť podplukovník. Z armády som odišiel v r.2002 a - nebudem to tajiť - v podstate rád. Prečo rád? Takmer po celú dobu služby som pôsobil na pôde vojenskej školy (aj keď táto mala rôzne názvy) a snažil som sa budúcich dôstojníkov a neskôr práporčíkov pripravovať na ich službu. No koncom 90.rokov sa utváraly "koncepcie" armády a jedna mimoriadne slavná s názvom "2010". Do dnešného dňa som ju nepochopil, alespoň nie tak ako sa oficiálne predkladala. Môj osobný záver zo štúdia tejto koncepcie bol a aj teraz je, že sa jedná o to, ako armádu urobiť "nebojaschopnou". Nedokázal som si predstaviť, a ani dnes to nedokážem, ako bude armáda prezentovaná koncepciou 2010 brániť to k čomu je primárne určená - zvrchovanosť a celistvosť Slovenskej republiky. Som celkom realista a tak sa nedomnievam, že by Slovenskej republike hrozilo nejaké bezprostredné vojnové nebezpečenstvo. V tom prípade by ale armáda byť veľmi dobre pripravená na povolanie záloh. Viz napr. Švajčiarso, ich systém mobilizácie záloh, jeho nacvičovanie a podobne. Ibaže ... žiadny nácvik a príprava mobilizácie záloh sa nevykonáva. Natíska sa teda klasická otázka ... ku prospechu koho? .... Odpoveď nechám na Vás. Raz som niekde čítal, že lev môže viesť stádo baranov, ale baran nemôže viesť svorku levov ... Význam dôstojnického a práporčíckeho zboru bol vysoko doceňovaný už v Rakúsko - Uhorskej armáde (a nenechte sa mýliť, nebola to armáda Švejkov, ale na tú dobu efektívna a spoľahlivá sila a tradičná opora mocnára), pokračovalo to v Československej republike, v dobe II. sv.vojny a aj po nej. Zaujímavé bolo, že v 90.rokoch sa armáda v ČSFR a neskôr aj na Slovensku stala dlhodobo najdôveryhodnejšou silou. Niekedy v roku 2000, alebo 2001 som sa bavil s jedným čatárom (mal vtedy 42 rokov - ja 40, bol vyučený, ja som bol absolventom dvoch VŠ, on mal tak odhadom 120kg a ja 75 :-) ). Ten čatár bol produktom toho, čo spomínate vo Vašom článku - náboru bez hlavy a päty. Čatár mi vysvetloval, ako je on pre armádu "perspektívny". Ešte že si nedovolil mi vysvetliť, ako som ja "nepesrspektívny" :-). A v ten moment som bol rozhodnutý, v takej armáde nemám čo hladať ... Dnes mi je 49 rokov, po odchode z armády som sa zamestnal a rýchlo som sa stal aj vedúcim pracovníkom ... Odišiel som do súkromného sektora, pracoval ako živnostník a postavil som súkromnú firmu ... Ako je to možné? Nemal som peniaze, ani som nič nesprivatizoval, ani nereštituoval .... vždy som použil princípy riadenia a vedenia ľudí, ktoré som poznal z armády ... a fungujú, verte mi :-). Riadenie a vedenie ľudí je o osobných kvalitách a o vedeomostiach, schopnostiach a návykoch .... a je jedno či sa jedná o armádu, alebo civilný sektor.
    publikované: 19.07.2009 11:12:02 | autor: Štefan (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. ossr
    AHOJTE CHCELA BY SOM SA SPYTAT ČI SA DOSTANEM DO ARMADI KEDZE NEMAM MATURITU LEN VYUČNI LIST VOPRED DAKUJEM
    publikované: 27.09.2014 08:54:04 | autor: marcela (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. ozbrojene sily
    Dobry den chcela by som sa stat profesionalnou vojačkov len neviem ako na to je potrebne mat maturu
    publikované: 27.09.2014 08:57:29 | autor: martina (e-mail, web, neautorizovaný)
  5. Drahá Marcelo-martina
    Sudiac podľa tvojich gramatickích vedomostí, ty si do armadi priam vítaná.
    Stačí, abi si prišla do kasární vo Veľkom Medery. Prines si opčiansky preukaz, víuční list, kandličku na polievku, pyzamo, poľnú lopatku, lampaš a pršiplášť.

    A dvadsať EUR na zapisné.
    publikované: 27.09.2014 14:17:10 | autor: Náboroví pracovnýk OS SR (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014