Časť našej slovenskej mlade už prežíva začiatok školskej žatvy. Niektorí písali vedomostné testy, iní maturitné písomky a sú aj takí, ktorí majú za sebou aj prijímacie skúšky na vysoké školy. Príbeh, ktorý píšem je tiež z tohto prostredia a začal sa asi pred 20 rokmi.
Celá rodina bez zvláštneho vzrušenia očakávala poštárku, to preto, že už sa vo všeobecnosti vedelo o doručovaní rozhodnutí riaditeľov stredných škôl o prijatí či neprijatí uchádzačov na tieto školy. Rodičia uchádzača o štúdium neboli nervózni a to preto, že sa spoliehali na znalosti svojho syna a rozhodnutie brali ako formalitu. Dočkali sa. Po príchode adepta na štúdium, ho rodičia požiadali, aby im prečítal čo je v rozhodnutí napísané. Veď to poznáte, čo je napísané to je dané. Odpoveď od synátora bola, že to má čas, lebo výsledok by mal byť kladný. Po nejakej dobe predsa len adresát obálku otvoril a jeho výraz na tvári prezrádzal, že výsledok nie je úplne totožný s jeho očakávaním. Konečne z neho vyliezlo, že „som prijatý, ale ...“ Čo aké ale, ozvali sa rodičia. No to „ale“ znamená, že nie na to gymnázium na ktoré som žiadal, ale na iné a naviac mimo domova v malom mestečku, vzdialenom asi
A výsledok tejto návštevy? Vtedajší súdruh riaditeľ pod tlakom dôkazov, že na svoje gymnázium prijal žiakov, ktorí mali o poznanie horšie výsledky než nás neúspešný žiadateľ, musel nakoniec s pravdou von. „Viete súdruh ja som si myslel, že keď sa od prijímacích pohovorov až do teraz, nikto z rodiny o výsledky prijímacích pohovorov nezaujímal, tak som to bral tak, že prihláška bola podaná len tak pre formu.“ Na otázku, že či to tak robili všetci a že kde je táto povinnosť stanovená, bola odpoveď asi taká, že napísané to nie je nikde, ale taký je zvyk.
Dotyčný otec hneď tam na mieste oznámil súdruhovi riaditeľovi, že podá odvolanie ministrovi školstva a aj na krajský národný výbor. Veru aj tak urobil. Ako áno ako nie, odvolanie bolo kladne vybavené a tento žiak mohol v septembri nastúpiť do školy, na ktorej chcel študovať a ktorá ho bavila.
A čo nasledovalo potom. Maturoval s vyznamenaním. Na univerzitu bol prijatý bez prijímacích pohovorov a absolvoval ju s titulom Ing. Nasledoval doktorát PhD. A práve dnes, 17.3.2008 je slávnostne habilitovaný na univerzitného docenta. Keďže, osobne ho veľmi dobre poznám, prajem mu v tento, pre neho istotne výnimočný a slávnostný deň, do ďalšieho osobného a pracovného života všetko len to najlepšie.
Už chvalabohu nemáme súdruhov, ale žiaľ niektorí páni sa ešte stále tak správajú, ako keby súdruhmi boli. Tento príbeh zo skutočného života som napísal preto, aby mal čitateľ jasno, ako málo stačilo a všemocní súdruhovia mohli úplne skaziť život mladému človeku, a to hneď na jeho začiatku.
A pre terajších adeptov o štúdium asi takéto ponaučenie. Ak ste presvedčení, že na príslušné štúdium máte predpoklady, bojujte všetkými dovoleným spôsobmi o svoju školu dovtedy, pokiaľ vás na ňu neprijmú. A bolo by veľmi prospešné, ako to potvrdzuje aj náš príbeh, ak by ste v tomto úsilí neostali osamotení, a dostali by ste podporu i od svojich rodičov, či iných najbližších osôb..
O ďalších príbehoch zo života si môžete prečítať aj na doko.blog.pravda.sk/
Komentáre