Príroda predpovedá počasie
Takmer všetky zvieratá sa stávajú pred búrkou alebo povíchricou bojazlivými a nepokojnými. Správanie sa zvierat môžeme výborne pozorovať najmä v letnej krajine. Ak totiž spevavé vtáctvo „koncentruje“ už skoro ráno, cez obedňajší čas mlčí, aby zasa pred zotmením „fungovalo“ naplno, môžeme pre najbližšie obdobie počítať s nerušeným a pokojným počasím. Pekné počasie hlása aj škovránok svojim spevom vysoko nad poliami, krty zas tým, že usilovne vyhadzujú zem.
Vtedy však, keď vtáci skoro ráno nespievajú, škovránok nevyletí vysoko, zajace a králiky už za jasného počasia vyliezajú na pašu, keď líška pobehuje cez deň po lúkach, - vtedy sa chystá zmena poveternostnej situácie. V horách pociťujú zvieratá zmenu počasia skôr ako zvieratá v nížinách. Tak napríklad. Ak vidíme kamzíky vandrovať smerom k lesnému pásmu, znamená to zvýšenú opatrnosť. Za deň-dva sa určite zmení počasie.
Dobrými „zvestovateľmi“ počasia sú aj pavúky. Ak pracujú usilovne na svojich pavučinách, spriadajú nové pavučiny, môžeme rátať s dlhším trvaním pekného počasia. Keď sa im však nechce robiť; iste sa počasie zhorší.
Často sa však stáva, že počasie sklame aj zvieratá. Ešte dnes sa pamätajú ľudia, aké nešťastie postihlo lastovičky v Alpách, keď ich 23. 9. 1931 prekvapila snehová fujavica. Vtedy ich museli narýchlo lietadlami dopraviť do Benátok.
Všímať si život prírody, skúmať správanie sa zvierat a rastlín spoľahlivo vedeli naši otcovia a dedovia, ktorí žili viac v prírode a s prírodou ako my.
Prajem príjemný, nedeľný podvečer. doko.
Komentáre
http://www.pnstudy.com