doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zmena pracovnej zmluvy počas plynutia výpovednej doby(104)

..Zákonník práce v praxi...

Stal sa  takýto prípad. Zamestnávateľ doručil v priebehu mesiaca august zamestnancovi písomnú výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca s odôvodnením, že jeho pracovné miesto je zrušené  k 31.augustu. Pritom pracovný pomer zamestnanca sa má skončiť uplynutím 2 mesačnej výpovednej doby 31.10. A tak sa zamestnanec spýtal, čo vlastne bude počas výpovednej doby robiť, ak jeho pracovná pozícia už nebude existovať. Zamestnávateľ odpovedal, že mu bude prideľovať náhradnú prácu, za ktorú ale dostane nižšiu mzdu, než akú poberal na zrušenej pozícii. Je takýto postup v súlade so Zákonníkom práce?

1. Výpoveď je akt, ktorým sa končí pracovný pomer. Podmienkou ale je, že je to možné až po uplynutí výpovednej doby. Podľa ust. § 47 ods. 1 Zákonníka práce je totiž zamestnávateľ povinný počas trvania pracovného pomeru prideľovať zamestnancovi prácu v súlade s pracovnou zmluvou a za túto prácu je mu povinný platiť aj mzdu. Čo v našom príklade nebolo dodržané. Správne by bolo, ak by  zamestnanec obdržal výpoveď už v mesiaci jún a vtedy mohol byť prepustený ku dňu zrušenia funkcie čiže 31.8.

2. Zákonník práce naopak, nezakazuje zamestnávateľovi aby aj počas výpovednej doby mohol preradiť zamestnanca na inú prácu, musí to ale byť len z dôvodov, ktoré sú uvedené v § 55 Zákonníka práce a pri dodržaní pracovnej zmluvy, čiže nemôže to byť za menšiu mzdu, než aká je v nej dojednaná.

3. Nebýva pravidlom, aby zamestnávateľ rušil pracovné miesta v takej náhlivosti, ako je uvedené v príklade. Vylúčiť sa to ale nedá. Ak už ale taká situácia z akýchkoľvek dôvodov nastala je potrebné riešiť ju v tých dimenziách, ktoré dovoľuje zákon. V našom prípade by asi bolo najvhodnejšie skončiť pracovný pomer na základe vzájomnej písomnej dohody. A v nej je priestor na dojednanie takých podmienok aby nebol poškodený zamestnanec a bol dodržaný aj Zákonník práce.

Takže odpoveď na otázku z úvodu príspevku je jednoduchá. Postup zamestnávateľa nebol v súlade so Zákonníkom práce a zamestnanec by v prípade podania žaloby na súd mal byť   podľa mňa  v súdnom spore úspešný.

Prajem príjemný a pokojný pracovný deň.doko


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. dobrá rada
    ďakujem
    publikované: 27.08.2008 08:27:21 | autor: Čitateľ (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014