Vojenská rovnošata ozbrojených síl
22.11.2024 10:36:22
...Nenašiel som ustanovenie nijakého zákona, ktoré by širšie upravovalo nosenie našej vojenskej rovnošaty mimo územia SR pre prepustených profesionálnych vojakov...
Od stredy 20.11.2024 sa na rôznych internetových zdrojoch, pretriasa video ruskej televízie kde sú dvaja občania SR oblečení v našich vojenských uniformách. Keďže články a komentáre na slovenskej platforme internetu, podľa mňa potvrdzujú neznalosť pravidiel nosenia vojenskej uniformy podľa platných zákonov SR, tak som sa pokúsil priblížiť podstatu tejto problematiky.
V zákone č.281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov je v ust. § 206 táto definícia:...„Vojenská rovnošata je vojenský odev, ktorý má špecifické znaky vyjadrujúce príslušnosť profesionálneho vojaka k ozbrojeným silám. Na vojenskej rovnošate a jej súčastiach nosí profesionálny vojak štátny znak Slovenskej republiky, ak si to vyžaduje charakter plnenia služobných úloh aj údaj o krvnej skupine. Na vojenskej rovnošate je profesionálny vojak oprávnený nosiť udelené vojenské vyznamenania, vojenské vyznamenania ozbrojených síl cudzích štátov, ak mu boli udelené príslušným orgánom štátu, ktorý je členským štátom Európskej únie alebo členom medzinárodnej organizácie zabezpečujúcej spoločnú obranu proti napadnutiu, ktorej členom je Slovenská republika. Veliteľ môže povoliť výnimky z povinnosti nosiť vojenskú rovnošatu a predpísané výstrojové súčiastky počas výkonu štátnej služby profesionálnej vojačke počas tehotenstva; profesionálnemu vojakovi, ak plní úlohy podľa osobitných predpisov a si to vyžaduje charakter plnenia služobných úloh alebo potrebuje vojenskú rovnošatu neštandardných veľkostí, a to len dovtedy, kým mu nebude vydaná vojenská rovnošata potrebnej veľkosti; zdravotný stav profesionálneho vojaka nedovoľuje nosiť vojenskú rovnošatu alebo predpísané výstrojové súčiastky.“...
Takže toto bola skupina aktívnych profesionálnych vojakov. Potom je druhá kategória už prepustených profesionálnych vojakov, ktorí ale ešte nepoberajú výsluhový dôchodok a splnili podmienky, na udelenie povolenia k noseniu vojenskej rovnošaty. (...služobný úrad môže povoliť nosenie vojenskej rovnošaty len profesionálnemu vojakovi, ktorému sa skončil jeho služobný pomer podľa § 83 ods. 1 písm. a), b), g) až j), l), m), p) a q), ods. 4 alebo ods. 5 písm. a),...) Ostatným prepusteným profesionálnym vojakom napr. takým čo porušili stanovené zákazy alebo základné povinnosti profesionálneho vojaka, alebo sú podľa platného služobného hodnotenia nespôsobilí vykonávať štátnu službu, či právoplatne odsúdení za úmyselný trestný čin alebo za zločin, atď. nie je možné povoliť nosenie vojenskej rovnošaty. Tretia kategória je definovaná vo Výnose Ministerstva obrany Slovenskej republiky zo 4. decembra 2015 č. ÚLP-11-32/2015-OdL, ktorým sa ustanovujú druhy vojenskej rovnošaty, výstrojových súčiastok, špecifických znakov vojenskej rovnošaty. Ich nosenie, používanie aj spôsob nosenia vyznamenaní na vojenskej rovnošate je pre poberateľov výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, účastníkov boja proti fašizmu a rehabilitovaným vojakom spresnený v ust. § 17. Vojenskú rovnošatu môžu nosiť, len ak im to bolo povolené a to pri slávnostných a významných príležitostiach. S dodatkom, že nosia pôvodnú vojenskú rovnošatu, v ktorej skončili výkon vojenskej služby v ozbrojených silách s príslušným hodnostným označením, rozlišovacími znakmi. Odznaky, vyznamenania a medaily nosia podľa zásad, ktoré platili v čase, keď boli z vojenskej služby prepustení. Môžu si ale obstarať aj novú vojenskú rovnošatu, no len za vlastné náklady.
A čo na záver k tým 2 občanom SR ? Nechcem tu politikárčiť, a preto uvediem iba fakty. Podľa mňa, ten v hodnosti kapitána má na sebe historickú uniformu ešte z čias Československa a ten druhý v hodnosti rotmajstra, je v súčasnej vojenskej rovnošate OS SR. Nenašiel som ale ustanovenie nijakého zákona, ktoré by širšie upravovalo nosenie našej vojenskej rovnošaty mimo územia SR pre prepustených profesionálnych vojakov. Svetu mier a zdravý rozum všetkým praje doko.
Komentáre
Slovenská legislatíva výraz -vojenská rovnošata- rieši napr. v zákone
P.S. v tomto súhlase by malo byť jasne napísané napr. aj poučenie, za akých podmienok je možné používať vojenskú rovnošatu a či povolenie platí aj mimo územia SR. A samozrejme aj prípadný postih za porušenie stanovených kritérií. Podľa mňa, hore spomínaní občania asi takýto súhlas z ministerstva obrany nemali.