Jeden bývalý zamestnanec sa po skončení pracovného pomeru sťažoval, že na tretí deň od prepustenia z práce ochorel a keď si chcel požiadať o nemocenské, bolo mu povedané, že nato nemá nárok. Argumentoval tým, že pozná iné prípady, kedy pri práceneschopnosti aj po skončení pracovného pomeru, boli nemocenské dávky vyplatené. Ako to teda je ?
Problematiku komplexne rieši zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Keďže išlo o zamestnanca, ktorý skončil pracovný pomer, dá sa predpokladať, že bol počas výkonu práce nemocensky poistený. Vieme, že zákon pre tieto prípady chráni zamestnancov spravidla až 42 dní po zániku nemocenského poistenia. (§32) Preto, by mal zamestnancovi vzniknúť nárok na nemocenské od prvého dňa jeho dočasnej pracovnej neschopnosti, lebo dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote. Nemusí to, ale platiť vtedy, keď predmetný zamestnanec v čase, keď sa stal práceneschopným už mal nárok na výplatu napr. starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku. Dôvodom je skutočnosť, že dňom nadobudnutia nároku, na niektorý z uvedených dôchodkov ochranná lehota zo zákona automaticky zaniká. (§32 ods.5) Táto ochranná lehota nevznikne ani vtedy, ak nemocenské poistenie bolo zo zákona prerušené (§26). Napríklad z dôvodu čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy alebo pri neospravedlnenej neprítomnosti v práci a podob.
Keďže zamestnanec, ktorý sa takto posťažoval, v čase vzniku práceneschopnosti už poberal predčasný starobný dôchodok na nemocenské, práve pre tento dôvod, nemá nárok.
Na záver je treba pripomenúť, že nárok na nemocenské, ktoré vznikne v ochrannej lehote je možné uplatniť od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti a zaniká dňom, ktorý nasleduje po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti. Najdlhšie môže trvať 52 týždňov od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, ak zákon neustanovuje inak.
Prajem príjemný deň. doko
Komentáre
Ochranná lehota po skončení pracovného pomeru
Ďakujem.