Národné obranné sily – nová súčasť Ozbrojených síl Slovenskej republiky
25.04.2025 15:11:53
Národné obranné sily nahradia v súčasnosti existujúce zálohy ozbrojených síl ...
Vláda SR doručila do NR SR 26. 2. 2025 návrh „Zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti Slovenskej republiky v oblasti obrany a bezpečnosti, o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „návrh zákona“)“. V NR SR je tento návrh vedený ako parlamentná tlač č. 716 a prvýkrát sa o ňom hlasovalo 26.3.2025, kedy bol návrh zákona prerokovaný v prvom čítaní. Poslanci 73 hlasmi rozhodli aby bol návrh zákona prerokovaný v druhom čítaní a uznesením stanovili gestorský výbor, ktorým sa stal Výbor pre obranu a bezpečnosť s lehotou na prerokovanie do 27. 4. 2025. Návrh zákona má 101 strán a novelizuje 29 iných zákonov. Účinnosť zákon sa stanovuje na 1. júla 2025. K tomu dátum bude zrušený doterajší zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti. Toľko v úvode o tejto zákonnej iniciatíve ministerstva obrany SR.
Z Dôvodovej správy k návrhu zákona vyberám niektoré údaje. Primárnym cieľom návrhu zákona je zabezpečenie plnenia nasledujúcich opatrení na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti.
1. Vytváranie, udržiavanie a navyšovanie kapacít Ozbrojených síl SR (ďalej len „ozbrojené sily“), ktoré sa majú použiť na plnenie úloh v období krízovej situácie;
2. Plnenie úloh Vojenskej polície a úloh Žandárskeho zboru s cieľom podporovať Policajný zbor najmä pri zabezpečovaní verejného poriadku;
3. Realizácia opatrení na prípravu obyvateľstva na obranu štátu.
Dôležitú úlohu vtom majú zohrávať novovytvorené Národné obranné sily, ktoré sa stanú novú súčasťou ozbrojených síl. Nahradia v súčasnosti existujúce zálohy ozbrojených síl ale s novým členením na - operačné zálohy, pohotovostné zálohy a branné zálohy, ktoré budú vojakom v zálohe poskytovať rôzne formy vojenského výcviku. Národné obranné sily majú byť prístupné pre širší okruh občanov, než tomu bolo v prípade aktívnych záloh ozbrojených síl, pričom po novom budú do nich môcť vstúpiť aj aktívne slúžiaci príslušníci ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov a záchranných zložiek. V rámci riešenia krízových situácií mimo času vojny a vojnového stavu, budú vojaci operačných záloh a vojaci pohotovostných záloh plniť úlohy ozbrojených síl najmä pri riešení mimoriadnych udalostí akými sú napríklad živelné pohromy, priemyselné havárie, teroristické útoky alebo hromadný príliv cudzincov na územie SR, a taktiež pri odstraňovaní následkov výnimočného stavu a núdzového stavu. V čase vojny a vojnového stavu budú potom vojaci operačných záloh a vojaci pohotovostných záloh základným prvkom doplňovania Ozbrojených síl SR. Návrh zákona počíta s tým, že registrovaní občania a vojaci v zálohe, ktorí pred zaradením do operačných záloh, pohotovostných záloh alebo branných záloh ešte nevykonali niektorú z foriem vojenskej služby, vykonajú v prvom roku svojho zaradenia primárny vojenský výcvik v rámci určeného času pravidelného cvičenia alebo výcviku branných záloh. V nasledujúcich rokoch svojho zaradenia v operačných zálohách alebo pohotovostných zálohách, potom absolvujú ďalší zdokonaľovací výcvik, odborný výcvik, odborný kurz alebo špecializačný kurz. Hlavným cieľom navrhovanej právnej úpravy je v tomto kontexte navýšenie počtov vojakov v zálohe, a to nielen o mladých ľudí, ale aj o špecialistov. Motiváciou sa má stať aj nový systém odmeňovania vojakov v zálohe. Keďže tento zákon sa dotkne takmer všetkých občanov Slovenska, odporúčam na prečítanie text zverejnený na https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=10182 Svetu mier a pokojnú jar všetkým praje doko.
Komentáre