doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

O čom sa v minulosti písalo ? (23)

...Pod vianočným stromčekom...

Dlho som hľadal, pokiaľ som našiel niečo, čo bolo typické pre Vianoce v roku 1936 a mohlo by nám čo to povedať o vtedajších vianočných zvykoch. Takže, prosím čítajte dobový článok presne aj s vtedajšou spisovnou slovenčinou.

Pod vianočným stromčekom

Zažaly sa sviečky na zelenej ratotelesti. Na konárikoch visia cukríky, jablká, oriešky. Stromček nie je osamotený, lebo okolo neho sú deti a rodina. A tam, kde sa dvaja-traja zbožní v kresťanskej láske zhromaždia, duch Boží je s nimi. Je to betlehemské Dieťatko. Jeho prítomnosť pociťujú nevinné srdiečka detské. Vidieť im to na očiach.

Matka rodiny pri štedrej večeri začne s modlitbou a spomína ... Vďaka a odpočinutie večné našim drahým, ktorí nám život dali, roličky a dom poručili, ktorí sa o nás starali. Pokoj a betlehemská radosť nám žijúcim, a požehnanie božie nech prichádza do nášho príbytku dnes na nás a nech zostane s nami vždy! Amen.

Prežehnajú sa všetci a najmenšiemu matkine ruky dajú znak kríža na čelo, a nasleduje med na oplátky... Sladké srdce, prívetivé slová, dobrá myseľ a ... odpusť nám, ako i my odpúšťame našim vinníkom !

Pán je s nami. Horiace sviece a lesk stromčeka sú jeho sprievodom. Vstúpil medzi nás a želá si byť v našom srdci. Nevyháňajme Ho zlobou, nenávisťou a inými hriechami.

Pod oknami v treskúcej zime spieva, prosí ktosi. Prišiel v mene Pánovom. Dajme mu z toho, čo máme, lebo láska je štedrá, a štedrosť odplatí nám Boh vtedy, keď sme na to najväčšmi odkázaní. 

Všimli ste si, že matka bola tým, kto v katolíckej rodine riadil štedrovečerné obrady. Zaujímavý je aj ten krížik  od matky, na čelo najmenšieho. Zrejme sa tým myslí najmladší člen rodiny a mal nahradzovať v rodine malého Ježiška ako symbol ďalšieho pokračovania rodu.  Niektoré rodiny majú podobné zvyky ešte aj dnes. V tých rodinách, v ktorých o  našich slovenských kresťanských zvykoch nevedia, lebo ich nemali odkiaľ získať, majú možnosť začať s nimi hoci aj teraz, po prečítaní tohto článku. 

Ešte pridám starú šarišskú vinšovačku, ktorá sa ešte aj dnes, na Štedrý deň bežne rozpráva napríklad v obciach Šarišskej vrchoviny a minulý rok behala aj po internente.

Pochvaľeni budz Ježiš Kristus! A ja vam vinčujem na totu svatu viľiju žeby vam Pan Boh pomoh  tote švjatky prežic druhe dožic s menšima hrjechami s večšu radoscu od Bohu lásku od sušedov prjaznosc na poľi dobri urod v chiži ščesce zdravje hojne božske požehnaňe. Ešči ja vam vinčujem co sebe sami od mileho Pana Boha požadace. Visliš Pane Bože!  Tak ešte raz radostné  a pokojné sviatky. doko

 

 

 


Religiozita | stály odkaz

Komentáre

  1. Doko,
    u nás to tiež viedla mama, ale krížiky s medom dával otec a dával ich všetkým, počnúc mamou...
    Páči sa mi aj tá symbolika, ktorú spomínaš a má veľa do seba. Len neviem, či požehnávala iba najmladšieho a ostatných nie ?
    publikované: 24.12.2007 09:26:45 | autor: maco (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014