Keď som viac než pred rokom, v starom kalendári našiel niekoľko mien osobnosti, ktoré sa narodili na terajšom území Slovenska, napísal som o tom blog. Medzi menami bolo aj nepresne napísané meno prešovského rodáka a neskoršieho maliara na anglickom kráľovskom dvore, Jakuba Bogdaniho. Vtedy som o tomto mužovi nevedel skoro nič. Nedalo mi to a tak som pátral po informáciách o tomto slávnom Prešovčanovi. Po čase sa mi ako tak podarilo zozbierať niekoľko zaujímavosti, ktoré som pred nedávnom publikoval aj na http://sk.wikipedia.org/wiki/Jakub_Bogdani Ak máte záujem, niekoľko faktov o tomto, skoro zabudnutom Prešovčanovi, si môžete prečítať aj na tomto blogu.
Maliar Jakub Bogdani žil v rokoch 1658(1660) až 1724. Jeho meno sa vyskytuje aj ako Jacob Bogdani, Jakub James Bogdani, ale aj Jakub Bohdan. Bogdani sa narodil a vyrastal vo vtedajšom multinárodnom meste Eperjes (Prešov).
Rodný dom Bogdaniho stále stojí na Hlavnej ulici č. 5 v Prešove. Žiaľ, nie je na ňom žiadna pamätná tabuľka.
Historicky je doložené, že Jakub Bogdani patril medzi prvých študentov vtedajšieho Kolégia hornouhorských evanjelických stavov v Prešove, ale študoval aj vo Viedni. V Amsterdame pôsobil ako maliar zátiší a zvieracích žánrov a potom sa presťahoval do Londýna. Tu maľoval pre kráľovnú Máriu a aj pre kráľovnú Annu. V Anglicku sa oženil, a s manželkou Elizabeth Hemmings mali dve deti. Jakub Bogdani zomrel 11.2.1724 v Londýne.
Bol špecialistom na kvetinové a ovocné zátišia, ako aj na výjavy s drobnou, najmä operenou zverinou. Z jeho tvorby sa nachádzajú na našom území diela ako „Zátišie s akváriom a krajinným pozadím“ (z ranného obdobia) (Bratislava v súkromnej zbierke). Slovenská národná galéria má kolekciu jeho diel „Kvetinové zátišie“, „Zátišie s kyticou a ovocím“, „Zápas kohútov“ a „Mačky medzi kohútmi“. Košická galéria vlastní jeho plátno „Kvetinové zátišie s červenými a bielymi klinčekmi“.
Skutočne je len na našu škodu, že o existencii takejto osobnosti mnohí Slováci ani netušia. Ako to už na Slovensku býva zvykom, viac sa o ňom dozviete v zahraničí než na Slovensku. Mnohé jeho diela sa nachádzajú v galériách v Holandsku, Dánsku, Maďarsku a Anglicku.
Že je tento obraz krásny? Ja si reprodukcie jeho obrazov viem veľmi živo predstaviť na nástennom kalendári. Keby taký existoval.
Ozaj viete, že prešovským rodákom je aj neskorší husársky maršál Francúzska, Ladislav Berčéni (Bercsényi) 1689-1778?
Pekný adventný, nedeľný večer praje doko.
Komentáre
A čo keby si sa tak ty
Zosumarizuj to všetko a môže z toho byť naozaj zaujímavé dielo. Väčší formát, aby sa tie reprodukcie dali použiť a u mňa máš prvého kupca:)))
http://www.hotessay.net/our_service5.php