doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prestávky na odpočinok a jedenie

..Zákonník práce....

Som presvedčený, že väčšina pracovísk s týmto inštitútom problém nemá. U nás sa, ale akosi nemohli dohodnúť zamestnanci vo výkone práce vo verejnom záujme, odborári a zamestnávateľ na  stanovení času  prestávky na odpočinok a jedenie pre zamestnancov v nočnej 12 hodinovej zmene. Jedni zamestnanci chceli, aby táto prestávka bola od 21.30 do 22.00 hod. a druhí pre zmenu, aby tak bolo od 06.00 do 06.30 hod. U obidvoch skupín dominovala snaha aby prestávka nebola od 22.00 do 06.00 hod. čisto z finančného dôvodu. Táto prestávka  sa totiž do odpracovanej doby neráta a tak by zamestnanci nedostali nočný príplatok za 8 hodín, ale za 7 a pol hodiny. Ako to teda riešiť?

Obyčajne už tak býva, že problém nastane preto, ak na jeden a ten istý text napísaný v zákone, v našom prípade to je ust. § 152 ods.2 Zákonníka práce, existujú najmenej dva rozdielne názory. V spomínanom ustanovení sa totiž píše: ... „ Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny“.  Keby tu bolo napísané vykonal, bude vykonávať,  alebo niečo podobné, potom by to bolo asi úplne jasné, ale nie je to tak napísané. 

A tak jedni zamestnanci  sú toho názoru, že vykonáva znamená to, ak počas celej  pracovnej zmeny odpracuje viac než 4 hodiny. Naopak  oponenti tvrdia, že  vykonáva z ich pohľadu znamená, že najprv musí  4 hodiny odpracovať a až potom má nárok na stravu. Argumentujú napríklad aj tým, že  ak zamestnanec odoberie stravu skôr, než po odpracovaní 4 hodín a potom sa mu z akýchkoľvek objektívnych či subjektívnych príčin nepodarí odpracovať požadované 4 hodiny, tak by to vlastne malo  znamenať, že  nemá nárok na stravu. Potom sa niet čo diviť, že jedna skupina chce mať prestávku na odpočinok a jedenie skôr než po uplynutí 4 hodín a iná až po uplynutí 4 hodín, ale mimo nočného času.  

Čo nato hovorí Zákonník práce? V ust. § 91 je napísané, že zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie zamestnávateľ má dohodnúť so zástupcami zamestnancov. Ak sa teda takáto zmena začína napríklad o 20.00 hod. a končí na druhý deň o 08.30 hod., potom sa s prihliadnutím na vyššie uvedené, viac prikláňam k názoru, že  by prestávka na odpočinok a jedenie  mala byť najskôr  po 4 hodinách vykonanej práce.

Podľa mňa  by prestávka na odpočinok a jedenie mala okrem právneho podkladu zohľadňovať aj  prirodzenú biologickú potrebu človeka na jedenie. Akosi prirodzenejšie  mi preto vychádza, že by to počas 12 hodinovej zmeny malo byť približne v polovici jej trvania a nie už po hodine a pol alebo až po 10 hodinách práce.

Prajem príjemný a pekný deň. doko.


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Doko,
    pred pár rokmi, keď som pracovala, v takejto sfére, bolo v zákoniku:
    Prestávka - polhodinová, musela byť do 6 hod od začiatku smeny. Po 8 hodinách mal nárok na ´dalšiu 15 minútovú prestávku
    Po zrátaní hodín za celý mesiac, mu vychádzali aj hodiny aj prestávky
    publikované: 02.06.2009 16:00:36 | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
  2. vasilisa26
    ako vidíš časy sa podstatne zmenili. doko
    publikované: 03.06.2009 07:59:08 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014