doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako napravíme stuchnutú husaciu masť ?

... O čom sa v minulosti písalo? (15)
Dnešný moderný a primerane vzdelaný človek, by si asi takú otázku aká je v názve nasledujúceho príspevku nikdy nepoložil. Ale v nie tak dávnej to asi ľudí zaujímalo. V opačnom prípade by sme o tom nemohli čítať  zo zažltnutých stránok starých kníh. Takže čo bolo treba urobiť aby to dobre skončilo si môžete  prečítať v doslovnej aj jazykovej citácii z kalendára -  Pútnik svätovojtešský ročník 1936.

Ako napravíme stuchnutú husaciu masť ? 

Sú na to dva spôsoby: 1. Stuchnutú husaciu masť roztopme v emajlovej nádobe. Po roztopení prilejeme do masti sladkého mlieka, na 6 – 8 litrov mastí jeden liter mlieka. Celé potom prevaríme a pri preváraní varečkou sberáme nepríjemne páchnucu penu s vrchu do tých čias, až povrch masti je celkom čistý. Masť potom složíme s ohniska a necháme usadnúť. Keď sa už prečistila, prelejeme ju opatrne do inej nádoby opatrne tak, aby usadlina ostala v nádobe, v ktorej sme masť prevárali. Kým masť celkom nevychladne, nezakrývajme nádobu pokrývkou. –2.Napravenie zkazenej husacej masti druhým spôsobom: Topiac masť v emajlovej nádobe, vložíme do nej trošku dreveného uhlia a kôrky s chleba. celé potom na miernom ohni pomaly prevárame a na povrchu sa objavujúcu penu sberáme. Potom nádobu složíme s ohniska, necháme ju ustáť a napokon opatrne ju prelejeme do inej nádoby tak, aby usadlina ostala na spodku prvej nádoby. Masť takto prečistenú necháme nezakrytú do tých čias, až celkom vychladne.

Nie tak dávno, by som sa bol nad týmto počinom našich predkov iba zasmial. Dnes nad tým uvažujem a konštatujem, že ich bieda bola zrejme ešte väčšia než si to my dokážeme predstaviť. Veď namiesto toho aby takouto masťou, keď ju už za každú cenu chceli využiť, natierali konské postroje alebo aj vlastné čižmy tak ju museli jesť, to asi o prebytku potravín nesvedčí. V súčasnej dobe síce väčšine z nás, aspoň teda tu na Slovensku nedostatok potravín zatiaľ nehrozí, ale čo nám hrozí je predaj skazených potravín. Existujú  chamtivci, ktorí v snahe čo najrýchlejšie zbohatnúť   sa pri takejto odpornej činnosti neštítia ani seba, ani nás, ba neboja sa ani zákonov .  Vôbec ich pritom nezaujíma zdravie zákazníkov.
Viem, že pre niektorých kupujúcich  je pod ich úroveň aby sa takýmto problémom vôbec nejako zaujímali. Myslím si, že keby ale väčšina kupujúcich takúto podlosť zo strany predávajúcich netolerovala, ani oni by si nedovoľovali skazený tovar na pulty dávať. My by sme sa potom nemuseli obávať, že domov donesieme nepožívateľné potraviny.

Pekný a pokojný predvianočný deň, praje doko    

O tom čo sa písalo v roku 1936 si môžete prečítať aj na
doko.blog.pravda.sk/detail-nezabudnite-na-knihy--.html


O čom sa písalo ? | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014