Ide o oblasť Dubníka v pohorí Slanských vrchov, s rozlohou
Sú tam opustené bane, z tadiaľto bola v bývalom Česko-Slovensku popísaná prvá zimujúca kolónia netopiera dvojfarebného. Katastrálne územie patrí k obci Zlatá Baňa a Červenica okres Prešov. Pôvodne bolo zverené do správy Štátnej ochrany prírody – regionálna správa Prešov.
Prístup je možný pešo, na bicykli, ale aj autom po málo udržiavanej miestnej komunikácii Zlatá Baňa – Červenica, alebo opačne z obce Červenica – Zlatá Baňa. Táto komunikácia je v zime spravidla nezjazdná.
V poslednej dobe sa tam niekoľko podnikateľov snaží obnoviť ťažbu v zavretých baniach, a tak oživiť slávu miestneho drahokamu. Kedysi sa tu aktívne ťažili najkrajšie vzácne drahé opály sveta. Odtiaľ pochádza aj najväčší opál sveta „Vienna Imperial Opal/ Harlekýn“, vystavený vo Viedenskom prírodovednom múzeu. Aktuálna je možnosť výletu do baní a hľadanie opálových zvyškov na haldách.
Najzachovalejší vstup do podzemia
Zavalený vchod
Uzavretý vchod do podzemia
Uzavretý vchod do podzemia
Trasa pre cyklistov
Pri ceste na Dubník
Cesta nad Zlatou Baňou
Je len samozrejme, že na amatérske hľadanie opálov na haldách, je potrebný súhlas príslušných inštitúcii. Vchody do bývalých banských diel pod zemou sú zatarasené a vstup do nich je prísne zakázaný. Takže pre istotu tam choďte len ako obyčajní turisti.
Pekný deň praje J.Kotulič.
Moje fotočriepky si môžete pozrieť aj na doko.blog.pravda.sk/
Podrobnejšie údaje chránenej lokalite aj na www.sopsr.sk/natura/index.php
Komentáre
Škoda, že