Rusi dnes vo veľkom štýle oslavujú 65. výročie víťazstva nad fašizmom. A tak sa po dlhej dobe aj diváci slovenskej verejnoprávnej televízie mali možnosť v priamom prenose sprostredkovane zúčastniť osláv. A veru bolo sa načo dívať.
Počasie ako vystrihnuté zo žurnálu. Prejav prezidenta Ruska Medvedeva mal hlavu aj pätu a nebol dlhý. Samotná vojenská prehliadka, ak vezmeme do úvahy najmä jej réžiu a výkony priamych aktérov, nemala žiadnu viditeľnú chybu. Jedným slovom, pre oči televíznych divákov to bolo uchvacujúce spoločenské predstavenie, ktorého sa zúčastnilo viac ako 10 000 vojakov, viac ako stovka lietadiel a pozemnej vojenskej techniky.
To všetko ale nie je nič proti tomu, čo si mohlo všimnúť oko pozorného televízneho diváka. Snáď prvýkrát v histórii vojenských prehliadok, tam totiž vrchnosť nestala na mauzóleu V.I.Lenina, ale práve naopak, toto bolo šikovne zaclonené pred ním stojacou slávnostnou tribúnou.
Druhou nie menej významnou udalosťou bolo to, že kam len oko dovidelo a kamery dosiahli, nikde nebolo vidieť žiadny portrét Stalina, ani komunistický symbol kosák a kladivo.
Treťou neprehliadnuteľnou skutočnosťou bol fakt, že medzi pochodujúcimi útvarmi vojakov bývalého ZSSR boli zaradené aj vojenské prehliadkové jednotky z Poľska, Veľkej Británie, Francúzska a USA.
Po štvrté. Rusi mohli prvýkrát konečne na vlastné oči vidieť ako ich prezident Medvedev dal všetkým jasne najavo, že ich Veľkú vlasteneckú vojnu v boji proti fašizmu nevyhral žiadny Stalin, ale naopak boli to vtedajší radoví sovietski vojaci. A tiež názorne videli aj to, že na porážke fašizmu sa okrem vtedajšej Červenej armády veľmi aktívne podieľali najmä USA, Veľká Británia, Francúzsko a ďalšie štáty.
Po piate. Na vojenskej prehliadke Rusi pred celým svetom demonštrovali aj to, čo chceli aby si svet všimol. A to, že majú vojenskú techniku a ľudí, čo ju obsluhujú na vrcholnej svetovej úrovni. Inak povedané. Sme tu a sme svetovou mocnosťou.
Po šieste. Svet sa ešte stále zmieta vo finančnej a hospodárskej kríze. No Rusi aj napriek tomu vynaložili miliardy rubľov na zorganizovanie tejto mohutnej demonštrácie sily. Čo pre okolitý svet môže tiež znamenať aj to, že ak Ruská vláda chce dokázať, že Rusko ako také splní čo si zaumieni a to bez ohľadu nato, čí bude dosť rubľov na iné dôležitejšie veci pre radových Rusov, potom sa jej to zorganizovaním tejto vojenskej prehliadky aj plne podarilo.
A čo na záver?
Slávnostné vojenské prehliadky tu boli, sú a iste aj ostanú dovtedy, pokiaľ budú vojaci. Majú aj svoj význam lebo, ak sú pre niektorých obyčajných ľudí krásnou spoločenskou udalosťou, pre iných spomienkou na prežité vojenské časy, potom pre politikov sú prostriedkom ako ukázať pred okolitým svetom moc svojej krajiny, a tak zastrašiť potencionálnych nepriateľov pred možnou agresiou.
Takže z napísaného si vyberte čo chcete. Faktom je ale to, že v Rusku už skutočne svitá na lepšie demokratické časy.
Prajem peknú a príjemnú nedeľu. doko
Komentáre
heh, som myslela, ze si tam bol a das fotky
Doko,
Zapadne vojska patria, ale...nebudzem zachadzat do historie faktov, myslim ze to ani nema zmysel, pretoze lebo ...ale poviem ti jedno. Moj otec ako sedemnastrocny bol vo vojne..od spanielska, franczuka, talianska, rusko..zomrel na podlomene zdravie mala som rok a daco.Naml rad zidobolsevikov, fararov a nemal rad zapadne mocnosti...nerozpraval o vojne, spominal malo ale jedmno z toho bolo ako stali zavsivaveni, hladni, zasvrabeni, biedni a amici prisli na vylestenych autickach, v bielych koselach, cistych uniformach, usmiaty stedri osloboditelia i a hadzali medzi ludi cokoladky...bolo to na uzemi ceskoslovenska..vies kde to bolo?!
Z čoho si implikoval záver, že v Rusku svitá na lepšie, demokratickejšie časy?