doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Švajčiarska garda na Slovensku

..by potom asi skutočne bolo lepšie, ak by sme aj na Slovensku mali miesto ozbrojených síl, vojakov s halapartňami, aké má švajčiarska garda vo Vatikáne. Aspoň by veľa ušetrili a nemuseli sa o vojakov starať.

Už niekoľko dní  prebiehajú  rozporuplné názorové preteky  prezidenta SR, predsedu vlády SR a ministra obrany SR, ktoré sú zamerané na ozbrojené sily. Prezident SR vyhlasuje a to dokonca až v USA, že Slovensko o 100 % zvýši počty svojich vojakov v Afganistane, predseda vlády presadzuje pre rezort obrany nielen zníženie výdavkov zo štátneho rozpočtu, ale aj  zníženie počtu osôb asi o 1 400,  a minister obrany chce pre zmenu kupovať ozbrojeným silám bojové či dopravné strategické lietadlá.  No jedným slovom, samé nezmysly. Ak totiž niekto chce zvýšiť počty profesionálnych vojakov v Afganistane o 100 %, tak určite musí rátať aj so zvýšením  finančných nákladov na ich pôsobenie. A žeby nám dal niekto vojenské  lietadlá zadarmo, v to nemôže veriť ani taký idealista, akým je predseda vlády. Z ich pohľadu by potom asi skutočne bolo lepšie, ak by sme aj na Slovensku mali miesto ozbrojených síl, vojakov s halapartňami, aké má švajčiarska garda vo Vatikáne. Aspoň by veľa ušetrili a nemuseli sa o vojakov starať. Ale teraz vážne.

Slovenská republika podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu, vykonáva štátnu moc s cieľom zachovať mier a bezpečnosť štátu, zvrchovanosť, územnú celistvosť, nedotknuteľnosť hraníc a demokratický poriadok. Pritom úlohy súvisiace so zachovaním mieru a bezpečnosti štátu sú povinné plniť ozbrojené sily. Ďalší zákon, ktorým je zákon o ozbrojených silách vláde prikazuje, že má určovať celkové početné stavy vojakov, zamestnancov a hlavných druhov vojenských zbraní, bojovej techniky a zbraňových systémov tak, aby boli zabezpečené všetky potreby na zabezpečenie obrany SR a jej bezpečnosti.

Určite mi dáte za pravdu, že toto sa  nedá zabezpečiť  len s halapartňami. Ak máme ústavné právo žiť v bezpečnej krajine, potom to bez ozbrojených síl nejde. A aby ozbrojené sily boli funkčné, k tomu sú okrem ľudí potrebné aj tanky, obrnené transportéry, delá, raketomety, mínomety, protitankové systémy, lietadlá, vrtuľníky, protilietadlové rakety, odmínovacie zariadenia, spojovacie a komunikačné systémy, logistické zabezpečenie atď. Najmenej takú istú vojenskú techniku totiž majú všetky s nami susediace štáty, vrátane neutrálneho Rakúska. Čiže ide o množstvo peňazí, pravda za predpokladu, že chceme mať ozbrojené sily, ktoré by všetky zákonmi stanovené úlohy splnili. S tým nikto nič neurobí, tak to zatiaľ chodí na celom svete.

No s tým, koľko vojakov, vojenských zamestnancov  a všetkých tých vojenských prostriedkov  nám treba, by sa už niečo urobiť dalo. Je to veľmi jednoduché. Stačí aby vláda zadefinovala, odkiaľ a aké potenciálne nebezpečenstvo SR hrozí, a pre vojenských stratégov by už nemalo byť žiadnym problémom, aby určili potrebné  počty pre ozbrojené sily.  Napríklad. Vláda po dôkladnom vyhodnotení všetkých zahranično-politických aspektov by mohla prísť k záveru, že najväčšie nebezpečenstvo SR hrozí z juhu.  Potom vojenskí odborníci, s prihliadnutím na prírodné prekážky (rieky, pohoria a podob.) v záujmovom priestore,  môžu vysloviť svoj modelový predpoklad, že SR by z tohto smeru mohlo ohrozovať: 10 stíhačiek, 20 vrtuľníkov, 30 tankov, 60 obrnených transportérov, 30 diel a asi 5 000 pešiakov. K tomu, aby sa naše ozbrojené sily takémuto cudziemu vojenskému zoskupenie ubránili, potrebujú približne tie isté počty na svojej strane. Keď k tomu pripočítame aj vojakov, ktorí musia zabezpečiť zdravotnícke zabezpečenie, stravovanie, ošatenie, zásobovanie zbraní a munície ako aj ich opravy,  čiže vojakov logistiky, tak za dodržania zásady, že  na jedného bojovníka sa viaže určité percento vojakov logistiky, by sme možno prišli  k modelovému záveru, že SR na úspešnú obranu vlastnej krajiny pred cudzou mocou, potrebuje minimálne 10 000 vojakov.

Ako vidíte, my sme  tu spoločne, síce veľmi laickým spôsobom a len v určitých obrysoch,  prišli k nejakým počtom za pár minút. No našim politikom  to trvá už pekných pár rokov, pritom túto povinnosť im určuje zákon, a stále nemajú jasno aké početne silné ozbrojené sily potrebujeme. Pritom oni na rozdiel od nás laikov, môžu vychádzať z  oveľa presnejších podkladov, než aké sú tu uvedené.

A aký je môj osobný názor, na potrebu a početnosť našich ozbrojených síl? Ozbrojené sily SR sú zatiaľ nevyhnutnosťou, ale s prihliadnutím na fakt, že naša republika momentálne nie je so žiadnou cudzou mocou vo výslovne nepriateľskom stave, ako aj  s prihliadnutím na potrebu deklarovať zachovanie  rovnovážneho vojenského stavu s okolitými štátmi, by podľa mňa  malo postačovať takých  10 až 12 tisíc profesionálnych vojakov pochopiteľne s príslušnou bojaschopnou a primerane modernou  technikou. No a na centrálne velenie takto početným ozbrojeným silám, by z  môjho pohľadu úplne postačoval jeden dobre vycvičený a zladený generálny štáb, a to bez terajších ďalších 3 veliteľstiev ( pozemných síl, vzdušných síl a síl výcviku a podpory). Skutočne si totiž myslím, že  terajší pomer  1 generál  k 500 vojakom, je asi skôr svetovou raritou ako realitou.

Prajem príjemný deň.doko.


Vojsko | stály odkaz

Komentáre

  1. Dobre
    a zrozumiteľné
    publikované: 11.10.2008 08:21:28 | autor: bývalý vojak (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. A čo naše záväzky z medzinárodných zmlúv?
    Súhlasím, potrebné počty vojakov sa dajú vypočítať aj takýmto spôsobom. Avšak je potrebné myslieť aj na naše záväzky na poskytnutie vojskdo systému spoločnej obrany, resp. "ciele síl". Sú to vojská, ktoré sme sa zaviazali poskytnúť na plnenie úloh NATO, prípadne EÚ.
    Keď sa naši vojaci takto rozbehnú do sveta, kto nás tu ubráni proti prípadnej invázii z juhu? Žeby NATO? NO, malo by to tak byť, ale neviem či je možné sa na to spoľahnúť. :-)
    publikované: 29.10.2008 13:22:04 | autor: LegAd (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014