Letecká preprava cez oceány je dnes úplne samozrejmá. S akými problémami muselo letectvo v roku 1936 bojovať sa dozviete, ak si prečítate nasledujúci dobový článok, presne aj s vtedajšou spisovnou slovenčinou.
Letecká doprava cez Tichý oceán
Aviatika, letectvo napreduje míľovými krokmi. Zdokonaľovaním lietadiel vzmáha sa aj doprava nimi. Napriek občasným nešťastiam, ktoré sa zavše stávajú vo vzduchu, lietadlo bude pomaly práve takým dopravným prostriedkom, ako železnica alebo automobil. Rozmach lietadlovej dopravy treba hľadať v jej rýchlosti a pohodlnosti. – Dľa zvestí z Ameriky zamýšľajú uskutočniť lietadlovú dopravu cez Tichý oceán, cez diaľku vyše 13 000. – Takúto diaľku naraz prekonať bolo by aj lietadlu ťažké a nebezpečné a preto americkí inžinieri vybudujú v Tichom oceáne päť umelých ostrovčekov, na ktorých si lietadlá cestou odpočinú. – Uskutočnenie leteckej dopravy na tejto linke je dosiaľ najsmelším, ale aj najťažším podnikaním, aké sa dosiaľ v letectve vyskytlo.
Odmyslíme si more a nahraďme ho slovom vesmír, a lietadlo slovom raketa, tak to čo v minulosti považovali za problém pri lietaní z kontinentu na kontinent, to je dnes problémom, ale pri lietaní z planéty na planétu. Dokonca aj umelé ostrovčeky ostali.
Pekný deň praje doko.
Komentáre