dobrovoľné a nikým neprikázané (napríklad aj individuálne blogy),
dobrovoľné, ale orientované na možné zisky (napríklad formy právnych poradní v médiách),
dobrovoľné, sledujúce získanie dobrej povesti pre firmu,
povinné, prikázané zákonom alebo iným všeobecne záväzným predpisom a podob.
Medzi niekoľko málo inštitúcii, ktoré sú zo zákona povinné vykonávať bezplatné poradenstvo patria aj inšpektoráty práce. (§ 2 zák.č.125/2006 Z.z. o inšpekcii práce) Spomínaný zákon totiž doslovne uvádza, že:
„ Inšpekcia práce je ... poskytovanie bezplatného poradenstva zamestnávateľom, fyzickým osobám, ktoré sú podnikateľmi, a nie sú zamestnávateľmi, a zamestnancom v rozsahu základných odborných informácií a rád o spôsoboch ako najúčinnejšie dodržiavať predpisy ustanovené v § 2 ods. písm. a).“
Spomenuté ustanovenia zákona obsahuje 5 oblastí, ktoré sledujú dodržiavanie:
1. pracovnoprávnych predpisov
2. predpisov na zaistenie BOZP
3. predpisov o nelegálnej práci
4. kolektívnych zmlúv
5. predpisov o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktoré sa týka zamestnancov zaradených do
Takže, ak si napríklad zamestnanec nevie sám poradiť v niektorej z uvedených oblastí a chce mať poradené bezplatne a zo zákonného zdroja, potom by sa mal s odvolaním sa na tento zákon obrátiť na príslušný inšpektorát práce. Medzi tie patrí Národný inšpektorát práce so sídlom v Košiciach a inšpektoráty práce, ktoré sídlia v krajských mestách a ich územné obvody sú zhodné s územnými obvodmi krajov.
O tejto možnosti získania pracovnoprávnej rady píšem preto, že od zamestnancov opakovane stále dostávam otázky, kto by im v ich problémoch s výkonom práce či zamestnania mohol fundovane a bezplatne poradiť. Takže, ak si skutočne neviete v tejto oblasti inak nájsť rady, využite aj vyššie uvedenú možnosť.
Pekný a vydarený deň praje. doko
Komentáre
Ponúkané
Bezplatné právne poradenstvo
Zákonník práce, pracovný poriadok, kolektívna zmluva - toto sú tri najdôležitejšie.
Každý právnik sa musí stotožniť so mnou, že bez naštudovania základných dokumentov a osobného pohovoru so zamestnancom nie je možné problém v oblasti pracovnoprávnych vzťahov vyriešiť.
Zamestnanec môže využiť platené služby advokáta alebo aj mediátora.
Bezplatné právne poradenstvo nemôže byť na takej istej úrovni a tak treba počítať s tým, že napr. v bezplatnej právnej poradni na web-stránkach alebo v časopisoch vám poskytnú len všeobecné údaje a nebudú riešiť konkrétne váš problém od začiatku až do konca.
Napr. Združenie žien Slovenska poskytovalo bezplatné právne poradenstvo z pracovno-právnej a sociálnej oblasti v rámci projektu ESF , kde je zamestnankyňa s odborným vzdelaním prijatá na plnenie tejto úlohy.
V rezorte ministerstva obrany napr. Združenie žien v Armáde SR ako aj právnička Slovenského odborového zväzu zamestnancov obrany poskytujú svojim členkám a členom bezplatné právne poradenstvo v oblasti pracovno právnych vzťahov.
Ally
doplnok
Aj keď príslušníci týchto právnych oddelení (skupín) zastupujú záujmy zamestnávateľa, môžu v rámci tzv. právnej poradne poskytnúť zamestnancovi aspoň základné informácie o platnej právnej úprave k vyriešeniu jeho problému v oblasti pracovnoprávnych vzťahov. A zároveň mu poradiť, ktoré interné dokumenty zamestnávateľa problémovú oblasť upravujú.
pracovna doba
Pracovny lekar
dohoda o vykonani prace a dohoda o pracovnej cinosti subezne
prosim o radu
preradenie zamestnanca
zastupovanie kolegyne počas jej PN
Na tejto stránke si v časti ODKAZY treba kliknúť na Vyhľadávanie zákonov
§ 55 a 56 nájdete odpoveď na svoj problém. Podľa mňa, postup zamestnávateľa vo vašom prípade nebol v súlade s uvedenými paragrafmi. doko
Nárok na dva dni nepretržitého voľna v pracovnom týždni.
Pracujem v obchode.
Jeden týždeň pracujem od 7:00 - 16:30 a mám voľno v sobotu a v nedeľu.
Druhý týždeň pracujem od 7:00 - 15:30 a v sobotu 7:00 - 12:00.
Chcel by som sa opýtať, či mám nárok tak isto na dva dni nepretržitého odpočinku, to jest voľno v nedeľa a v pondelok?
Ďakujem pekne za radu
Obecne platí, že áno. Viac sa dozviete v Zákonníku práce
(1)
Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.
(2)
Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.
(3)
Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.
ZAVAZKY A POVINNOSTI VYPLIVAJUCE DOHODAROVY S NEPRAVIDELNYM PRIJMOM
Sviatky
Chcela by som sa informovat ako je to so sviatkami.
Mam novu pracu a este som sa s tym nestretla.
Vzdy ked je nejaky sviatok /25.12., 26.12., 1.1., Velka Noc .../ a mne na ten den vychadza zmena, v praci mame zatvorene ale aby mi ten den nechybal do hodin ktore musim mat za mesiac odrobene, musim prist vo svoj volny den a hodiny za zatvoreny den odrobit. Ale sviatok zaplateny nemam aj ked ho odrabam.
Je to tak spravne?
Nemala by som mat zaplateny sviatok na ten zatvoreny den? A o to menej hodin vo vyplatnej paske?
Ved ja predsa nemozem za to ze mi vysla zmena na ten den.
Dakujem za pomoc.
Podľa ust. § 94 ods.5 Zákonníka práce
Zrejme vykonávate takúto prácu, potom by na tieto dni zamestnávateľ nemal zamestnancovi plánovať žiadnu zmenu.
zmena zamestnavatela
Prenášanie bremien
Podľa platného právneho stavu osoby nad 60 rokov