Nemám rád, ak si niekto prisvojuje to, čo mu nepatrí. Na druhej strane mi tiež vadí, ak niekto nedostane to, načo má nárok. Už dlhšie totiž sledujem názory rôznych komentátorov, na používanie vysokoškolských titulov v našej republike. Ich názory sa dajú zhrnúť asi takto.
1. Načo sú ľuďom tituly, ak im ich pri mene, inštitúcie aj tak píšu ako chcú?
2. Každý, kto získal titul podľa nášho zákona o vysokých školách, ho má právo pri svojom mene používať. No žiaľ, ostatné subjekty nemajú povinnosť to akceptovať, okrem jednej výnimky?
3. Tou výnimkou sú tituly napísané v občianskom preukaze, ktorý je úradným dokumentom a každý subjekt musí všetky údaje uvedené v ňom, plne rešpektovať.
4. Tituly získané v zahraničí sú na Slovensku nanič, lebo nie je možné ich používať automaticky, musia byť totiž najprv nostrifikované tuzemskou inštitúciou.
Toľko v stručnosti na úvod. Pre lepšiu názornosť uvediem, že napr. aj na web stránke Slovenskej národnej rady nájdete tajuplné skratky za priezviskami poslancov: MBA, MPH, MEconSc. Skratky mi nevadia, ale problém je v tom, že sú uvedené v rubrike „Tituly“. Do tejto rubriky si ich určite nenapísali predmetní poslanci sami, ale niekto z personálnych pracovníkov SNR, ktorých sa pýtam. Na základe akého zákonného právneho dokumentu to urobili ? Totiž v tzv. občianskom preukaze, takáto skratka nemôže byť napísaná, lebo zákon umožňuje písať do občianskeho iba tituly, uvedené v zákone o vysokých školách. Naviac, uvedené tituly môžu udeľovať iba zahraničné školy. Teda, aby platili aj na Slovensku, museli by byť nostrifikované. Čiže mali by im byť priznané adekvátne slovenské tituly. Na Slovensku zatiaľ existuje iba jedna vysoká škola, ktorá na svojej stránke
http://ifblr.ucm.sk/sk/mph-master-of-public-health/ píše vo vzťahu ku skratke MPH toto:
„ MPH- Master of Public Health. MPH špecializačné štúdium Odborník na riadenie vo verejnom zdravotníctve - Master of Public Health Podmienky prijatia na špecializačné štúdium a podmienky ukončenia špecializačného štúdia podľa § 70 Nariadenia vlády SR 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov.“ Čiže podľa toho, čo som odcitoval, ide jednoznačne „iba“ o špecializačné štúdium, po ukončení ktorého, absolventovi neprislúcha žiadny titul podľa zákona o vysokých školách.
Viete, v podstate je mi úplne jedno, čo si kto píše pred, a či za meno. No skutočne mi vadí, keď to neoprávnene robia inštitúcie alebo niektoré osoby, ktoré by mali byť pre nás ostatných príkladom v dodržiavaní zákonov. Napríklad: niektorí poslanci NR SR, vysokoškolskí učitelia, politici a podobne.
Záver: ani najkrajšie vyzerajúca a honosne znejúca skratka, nemusí byť titulom. Na druhej strane, charakter a odborné kvality človeka, nenahradia žiadne skratky ani tituly. Príjemný deň praje J.Kotulič.
Komentáre
Predseda NR SR si rozruch okolo svojho titulu spôsobil sám,
O tom, že sa zahraničné tituly na Slovensku zatiaľ stále nesmú používať
https://www.teraz.sk/slovensko/sme-rodina-novela-tituly-pre-studentov-v/258588-clanok.html?combinedGlobalTab_zamestnajsa=0
Akú kvalitu asi má slovenský 3. stupeň VŠ ukončený titulom PhD, ak
Poznám zdrav.sestru, ktorá ako absolv. zdrav.školy
Nech teda dostanú ten titul Bc, či Mgr, ale skutočným vysokoškolákom nech dajú doktoráty!
Tiež poznám riaditeľku istého dôležitého odboru(Mgr), ktorú som poznal ako veľmi šikovnú úradníčku. Pri dôvernom rozhovore som sa jej spýtal, či jej tá "škola" niečo dala? Úprimne povedala, že absolútne nič, len je vyhnala z kešene poriadnu sumu.
tituli