O voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku nám poskytuje podrobnosti zákon č. 331/2003 Z.z. z toho sa dá zistiť, že:
* Poslanci EP sú volení na päťročné volebné obdobie, ktoré začína plynúť dňom začiatku prvej schôdze EP po vykonaných voľbách.
* Územie Slovenskej republiky tvorí na účely volieb do EP jeden volebný obvod.
* Na prospech politickej strany alebo koalície sa rátajú i také hlasovacie lístky, na ktorých sú mená kandidátov prečiarknuté, menené alebo dopisované, ale na tak urobené úpravy sa neprihliada.
* Ak volič dal na hlasovacom lístku prednostný hlas viac ako dvom kandidátom, takýto hlasovací lístok sa ráta v prospech politickej strany alebo koalície, na prednostné hlasy sa však neprihliada.
* Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné.
Prideľovanie mandátov je odlišné od iných volieb. Postup je takýto: celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana alebo koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a politickej strane alebo koalícii sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.
Podľa mňa, pozitívne v zákone je to, že ide o jeden volebným obvod, ktorým je celé Slovensko. Má to aj svoju logiku, lebo zvolení poslanci by v prvom rade mali presadzovať záujmy všetkých občanov Slovenska, a to bez ohľadu nato, aké nosia politické tričko. Naopak, negatívne vnímam spôsob prideľovania mandátov, ktorý je postavený na princípe zisku najmenej 5% zo všetkých platných hlasov, v prospech konkrétnej politickej strany alebo hnutia.
Prečo? Ak totiž poslanci zvolení v jednom volebnom obvode majú presadzovať záujmy všetkých občanov Slovenska, potom by sme si my voliči mali mať možnosť vybrať tých kandidátov, čo nám najviac vyhovujú, a to zo všetkých kandidátov, bez ohľadu k akej politickej strane patria. Napr. z terajších asi 170 kandidátov by sme si vybrali po 13 najschopnejších podľa nášho vlastného uváženia. Potom po celkovom spočítaní všetkých hlasov, by prví 13 s najväčším počtom získaných hlasov získali mandát poslanca EP za Slovensko. A z nich by potom nebol žiadny problém spočítať, koľko je z ktorej politickej strany. Má to asi len jeden háčik, a to ten, že politické strany, ak by chceli bodovať museli by na kandidátku napísať skutočne svojich najlepších kandidátov a nie zlepenec, aký nám predložili napr. aj do týchto volieb.
Osobne si ku terajším kandidátom neodpustím takúto poznámku. Na veľkoplošných plagátoch sú ako kandidáti spolu zobrazení páni Kukan a Šťastný. Ten prvý menovaný je údajne na zozname spolupracovníkov štb a ten druhý je pre zmenu ich úhlavný nepriateľ a to až natoľko, že na protest vystúpil zo Siene slávy slovenského hokeja. Nesvedčí tento príklad o tom, že medzi kandidátmi do EP sú v prevahe takí ľudia, ktorých treba kdesi upratať aby nezavádzali politikom na Slovensku?
Takže tým, čo sa rozhodli ísť 6.6.2009, čiže zajtra v sobotu voliť svoju politickú stranu, prajem šťastnú ruku a tým, ktorým voľby do EP môžu byť ukradnuté prajem, aby sobotu využili na oddych a regeneráciu svojich síl. Pekný deň. doko.
Komentáre
Link na prehľad kandidujúcich strán a menný zoznam kandidátov:
Zdravím
A ešte niečo k aktivite poslancov v EP : http://richardsulik.blog.sme.sk/c/195119/Aktivita-nasich-poslancov-v-Europskom-parlamente.html
Aj keď je to od Sulíka, ale je to objektívne a celkom vtipné :-)) Teda aspoň pre mňa..
vlado