Zasa na verejnosti rezonuje príbeh, ktorý ak je pravdivý, je plodom nečinnosti, viacerých autorít tejto spoločnosti. Pre tých, čo dovolenkujú a politika je im momentálne veľmi vzdialená, uvediem niekoľko citátov zo slovenskej tlače.
„Hrdina odchádza. Štátny tajomník ministerstva vnútra končí pre prácu vo Vojenskom spravodajstve. Premiér a takisto aj minister vnútra a minister obrany mu vyjadrili podporu a tvrdia, že má ich dôveru.“ „Rešpektujem jeho rozhodnutie a som rada, že takýto príklad osobnej politickej zodpovednosti vyvodil, niekto, kto je členom či spolupracovníkom Vojenského spravodajstva, nemá byť politicky aktívny.“ Povedala slovenská prezidentka a vrchná veliteľka.
Na doplnenie uvediem, že predmetný „hrdina“ bol s pravdepodobnosťou, blízkou istote zároveň aj profesionálnym vojakom Ozbrojených síl SR. A tu podľa mňa, spočíva najväčší problém nielen v konaní „hrdinu“, ale aj v reakciách spomínaných autorít.
1. Každý profesionálny vojak musí konať tak, aby neporušoval zákony. Uvedený pán ale tak nekonal. Lebo porušil vojenskú disciplínu (§ 132 zákon č. 281/2015 Z. z.) a na základe toho mal byť prepustený zo služobného pomeru ( § 83, ktorý znie takto: „Štátna služba profesionálneho vojaka v dočasnej štátnej službe a stálej štátnej službe sa skončí prepustením zo služobného pomeru, ak porušil základnú povinnosť profesionálneho vojaka podľa § 134 ods. 1 písm. n) alebo ods. 2 alebo obmedzenie alebo zákaz podľa § 12, alebo zákaz podľa § 13“). V tomto prípade bol porušený zákaz uvedený v § 12 (...„Profesionálny vojak sa nesmie aktívne zúčastňovať na zhromaždeniach organizovaných politickými stranami alebo politickými hnutiami...“)
2. Denník N zistil, že vo vojenskej tajnej služby pôsobil už od 1. októbra 2019. Pritom na oficiálnej kandidačnej listine vydanej ministerstvom vnútra si ako zamestnanie, v čase podania kandidátnej listiny píše ako zamestnanie - expert na vyšetrovanie závažných zločinov. Hoci mal byť podľa všetkého, už asi 2 mesiace profesionálnym vojakom. Lehota na podanie kandidátnej listiny totiž končila v nedeľu 1. decembra 2019 o 24:00 h. Podľa medializovaných správ ale dotyčný pán: ... „Od tajných odišiel údajne až 19. marca 2020, a na druhý deň si prevzal dekrét nového poslanca Národnej rady. 21. marca ho už nová vláda vymenovala za štátneho tajomníka rezortu vnútra.“ Podľa všetkého ale nebol prepustený zo služobného pomeru profesionálneho vojaka, pre vedome porušenie zákazu uvedeného v § 12 zákona č. 281/2015 Z. z ., ale odišiel na vlastnú žiadosť. V intenciách toho asi pochybili aj nadriadení tohto profesionálneho vojaka, lebo hneď ako sa dozvedeli, že porušil zákony, mali začať konať v zmysle vyššie citovaného a mali s ním ukončiť služobný pomer z moci úradnej.
3. Vo vzťahu k jeho bezpečnostnej previerke, by mal zrejme konať aj NBÚ a o prácu by sa mala „prihlásiť“ aj inšpekcia ministra obrany, tak ako sa to robí vždy, ak ide o podobné vedomé porušenie povinnosti, ktorýmkoľvek iným profesionálnym vojakom.
Ja síce nie som na mieste spomínaných autorít, ale viem, že práve pre vedome a vážne porušenie vojenskej disciplíny, museli v minulosti zo služieb Ozbrojených síl SR odísť viacerí radoví profesionálni vojaci. A neodišli ako hrdinovia ! Keďže, sme v právnom štáte a zákony platia pre každého rovnako, malo by sa aj v prípade hrdinu nášho premiéra postupovať tak isto. Alebo, akože sa to tiež medzi politikmi s obľubou vravieva. Padni komu padni ? ! Príjemný deň praje doko.
Komentáre
Ako tento pán môže byť poslancom v NR SR, keď
Profesionálni vojaci na rozdiel od poslancov NR SR majú svoj
" Mravné požiadavky na profesionálneho vojaka
(1) Na profesionálneho vojaka sú kladené tieto mravné požiadavky:
a) vernosť Slovenskej republike,
b) čestnosť,
c) statočnosť,
d) disciplinovanosť,
e) hrdosť na príslušnosť k ozbrojeným silám,
f) tímová zodpovednosť,
g) obetavosť."
Celé znenie je na:
https://www.regrutacia.sk/data/files/391_ekprv.pdf
Rešpektovanie etického kódexu je súčasťou dodržiavania služobnej disciplíny
Čestnosť je základom budovania prirodzeného rešpektu a vzájomnej dôvery.
Zákon o priestupkoch. § 21 Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne