Takmer všetci čo okolo seba sledujeme rôzne informácie sme zaregistrovali, že 10. marca 2012 okolo 12.45 hod. začala horieť strecha hradu Krásna Hôrka. Dnes vieme, že strecha zhorela do tla, hrad strážia vojaci a policajti, muzeálne zbierky sa sťahujú mimo hrad, sú otvorené účty na poskytnutie finančných príspevkov a podob.
Zhodou okolností sme spolu s manželkou navštívili túto oblasť 25.9.2011 a na fotografiách môžem dokumentovať dôvody týchto mojich otázok.
Pohľad z Krásnohorského Podhradia
Divé krovie pod hradným múrom a suchá tráva
Totiž akosi mi vo vyjadreniach kompetentných chýba napríklad stanovisko hasičov k tomu, či bolo proti požiaru a ako zabezpečené okolie tesne pod hradom. Mám na myslí takú samozrejmosť ako sú hlásiče ohňa a automatické kropiace rozvody vody. Tiež by ma zaujímalo prečo tesne pod hradným múrom rástlo množstvo divého krovia a suchej trávy? Ďalšia taká, akosi samozrejmá otázka je, či strecha hradu, keďže bola pokrytá dreveným šindľom, mala samostatnú špeciálnu ochranu proti ohňu ? Veď oheň mohol vzniknúť aj od blesku, nielen od horiacej trávy. Ak všetky tieto zabezpečovacie protipožiarne opatrenia existovali a boli urobené, potom sa pýtam prečo nefungovali? Ak tam žiadne nie sú, potom by zato mal niekto veľmi tvrdo pykať. Výhovorky typu nie sú peniaze, absolútne neobstoja. A po tomto požiari verím, že sa peniaze už určite nájdu. Skôr si myslím, že hlavnou príčinou nešťastia je absolútne podcenenie skutočnosti, že oheň môže prísť kedykoľvek, odkiaľkoľvek a hocikde.
No u nás na Slovensku je to tak, že príslušné opatrenia sa vždy robia ex post. Prevencia je tá posledná, pritom by to malo byť naopak. Napríklad pred tým, než došlo ku katastrofálnej povodni v obci Jarovnice, čí k veternej smršti vo Vysokých Tatrách, nikoho z úradníkov nezaujímalo ako je riešené výstražné vyrozumievanie obcí pred prírodnými živlami. Dnes to už našťastie vyriešené je! Ale koľko ľudí preto muselo zahynúť a koľko stámiliónov eur doslova vyletelo do vzduchu ?
V tejto súvislosti má ako prevencia napáda takáto myšlienka. Na Slovensku sú notoricky známe úseky ciest kde každý rok dochádza k padaniu stromov. Napríklad horské priechody, Cesta slobody vo Vysokých Tatrách a podob. Alebo, koľko je okolo našich ciest takých úsekov kde široko ďaleko nie je žiadny strom okrem jedného a do toho pravidelne „triafajú“ autá pri dopravných nehodách. To by bol, až taký problém nechať vysekať tieto stromy a cez lesy urobiť okolo ciest, na inkriminovaných úsekoch, bezpečnostné odlesnené pásy od vysokých stromov? Koľko ľudí sa ešte musí zmrzačiť či nedajbože zabiť, koľko áut sa musí ešte rozbiť a koľko miliónov eur musia ešte poisťovne vyplatiť na týchto škodách, aby si to niekto vo vláde či v parlamente konečne tiež všimol? Pritom stačí tak málo, mať otvorené očí okolo seba a trocha myslieť! Verím, že nová vláda si nájde čas a bude riešiť aj tento problém.
Zdraví J.Kotulič.
Komentáre
indiánskej príslovie
Ochrana
hlavne, že sa platia všade ochranky a a e-alarmy...