Na jednom pracovisku sa odborová organizácia dohodla so zamestnávateľom, že bude zamestnancom poskytovať gastrolístky aj počas ich dovolenky a dočasnej pracovnej neschopnosti. Okrem toho naviac, pre tých zamestnancov, ktorých pracovná zmena trvá pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase viac ako 11 hodín sa dohodlo poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla. A to za dve takto odpracované zmeny vo forme jedného gastrolístka. (tzv. bónus)
Problém nastal vtedy, keď sa zamestnanci, ktorým prislúcha dojednaný bónus, začali domáhať aby im toto zvýhodnenie patrilo aj v čase dovolenky a práceneschopnosti. Argumentovali tým, že v § 144 ods. 3 Zákonníka práce je napísané, že čas kedy zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci alebo počas dovolenky sa posudzuje ako výkon práce. Má im teda zamestnávateľ gastrolístky poskytnúť alebo nie?
Po prvé. V dojednaní je napísané, že má ísť o dve odpracované viac ako 11 hodinové zmeny. To znamená, že fyzicky ich zamestnanec má odpracovať.
Po druhé. Počet gastrolístkov sa v prípade čerpania dovolenky určí v zmysle ust. § 104 Zákonníka práce podľa toho, koľko pracovných dní zamestnancovi na obdobie čerpania dovolenky pripadne.
Po tretie. V súlade s ust. § 152 ods. 7 písm. a) Zákonníka práce zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci.
Vychádzajúc z vyššie uvedeného, podľa môjho názoru, zamestnancom v čase dovolenky a dočasnej neschopnosti bude patriť len taký počet gastrolístkov, ktorý zodpovedá počtu zmien pripadajúcich na čas dovolenky alebo práceneschopnosti. Bónus by im nemal prislúchať, lebo príslušné zmeny reálne neodpracovali a tak nemohli splniť základnú podmienku uvedenú v dojednaní.
Prajem úspešný deň. doko
Komentáre
hm
Iba za skutocne odpracovane dni.