Ak ste motoristom, potom ste už zrejme počuli, že minister vnútra svojim nariadením č. 9 z 2. februára 2009 určil postup pri využívaní sadzobníka pokút v pôsobnosti Policajného zboru.
Z obsahu spomínaného nariadenia vyberám:
„Na zabezpečenie jednotného postupu pri ukladaní pokút za vybrané priestupky, ktoré je oprávnený prejednávať príslušník Policajného zboru (ďalej len „policajt“) v blokovom konaní u s t a n o v u j e m :
Toto nariadenie upravuje postup pri ukladaní pokút v blokovom konaní vybraných priestupkov a využívanie sadzobníka pokút (ďalej len „sadzobník“) policajtmi, ktorý je uvedený v prílohách č. 1 až 6 tohto nariadenia. Ak je zistený priestupok, ktorý možno prejednať v blokovom konaní, výšku pokuty policajt určuje podľa sadzieb uvedených v sadzobníku. Výšku pokuty možno zvýšiť alebo znížiť len v osobitných prípadoch s prihliadnutím na osobitný zákon. Ak je zistených viac priestupkov toho istého páchateľa, ktoré sú prejednávané v jednom blokovom konaní, výšku pokuty policajt určuje podľa osobitného zákona. Hornú hranicu blokovej pokuty upravujú osobitné zákony. Pri ukladaní blokovej pokuty mladistvému policajt postupuje podľa osobitného zákona. Ak nie sú splnené podmienky pre uloženie pokuty v blokovom konaní podľa osobitného zákona, policajt vec predloží na prejednanie príslušnému správnemu orgánu. Pri určení druhu sankcie za ostatné priestupky, ktoré nie sú uvedené v sadzobníku, rozhodne policajt s prihliadnutím na osobitný zákon. Ustanovenia tohto nariadenia sa nevzťahujú na postup proti osobám požívajúcim výsady a imunity podľa zákona alebo medzinárodného práva a proti osobám ustanoveným v osobitnom predpise.“
Podľa môjho názoru problém je v tom, že v žiadnom zákone asi neobjavíte, vetu kde by bolo napísané :.. „ priestupky je oprávnený prejednávať príslušník Policajného zboru (ďalej len „policajt“) v blokovom konaní“...
Totiž zákon o priestupkoch v § 84 toto oprávnenie dáva iba „správnym orgánom“ a tým je podľa § 1 ods. 1 zákona o správnom konaní „štátny orgán“. Zákon o priestupkoch ešte dáva možnosť v blokovom konaní prejednať priestupok „orgánom“ policajného zboru. No a zákon o cestnej premávke v § 2 ods. 2 písm. p) stanovuje, že na účely tohto zákona sa orgánom Policajného zboru rozumie „útvar Policajného zboru“ a tu asi každý uzná, že príslušník Policajného zboru či policajt sa nemôže zo žiadneho pohľadu rovnať pojmu „útvar Policajného zboru.“
Poviete si, že je to hranie si so slovami. Možno, no toto konštatovanie by obstalo vtedy, keby sme nehovorili o oprávnení policajtov vyberať pokuty zato, ak niekto poruší zákon. Pritom oni sami toto ich „oprávnenie“ nemajú v zákone jasne definované. Potom sa asi ťažko dá dosiahnuť toho, aby radoví občania mali rešpekt pred zákonom, ktorého nedodržiavanie majú právo sankcionovať také osoby, o ktorých v zákone nie je zmienka.
Možné je tiež to, že ešte stále pretrváva zvyk z éry socializmu, kde síce pokuty nevyberal žiadny policajt, ale „orgán verejnej bezpečnosti“ a tomu sme nehovorili pán, ale súdruh orgán. No súdruhovia to na rozdiel od dnešných pánov mali zakotvené aj v zákonoch.
Prajem príjemný deň doko
Komentáre
co z toho plynie pre mna?
dmiba