Takže najmä deti sa už konečne dočkali. Podľa všetkého, keďže je už pomaly večer, toľko očakávaný sv. Mikuláš je už zrejme na cestách, aby v noci mohol porozdávať darčeky. Aspoň podľa našich slovenských zvykov, by to tak malo byť. Ale vieme vôbec, kto to sv. Mikuláš ako ľudská bytosť, skutočne bol?
Podľa historických záznamov tento muž žil na rozhraní 3. a 4.storočia. Okolo roku 300 sa stal biskupom v meste Myra, ktorého poloha by dnes patrila Turecku. Žil v období asi najtvrdšieho prenasledovania kresťanov. A tak sa niet čo diviť, že asi v roku 310 sa dostal do väzenia kde bol kruto mučený. Tak ako iní svätci v tom období, aj on veľmi trpel pre svoju kresťanskú vieru. No aj napriek tomu sa kresťanstva nevzdal, ale naopak pomáhal iným kresťanom. Tradícia hovorí, že zomrel 6. decembra v roku 345 alebo 351. K jeho menu sa viaže mnoho legiend, o jednej som písal na blogu
http://doko.blog.sk/detail-legenda-o-svatom-mikulasovi.html?a=e06f6a223685e9b55b9b824298d58c23
Nielen skutky, ale aj podobizeň sv. Mikuláša má svoje charakteristické črty. Podľa ľudového umelca z Poľska, ktorý dnes predával svoje dielka u nás na trhu, by mal sv. Mikuláš vyzerať takto:
Určite by mnohí vedeli pospomínať z vlastných skúseností tradície, ktoré boli zaužívané v ich rodisku. Ja sa veľmi dobré pamätám, že sme už ako 5-6 ročné deti museli každý rok, 5.decembra večer pred spaním dať zvnútra do okna dôkladne vyčistené vlastné topánky, do ktorých počas nášho spánku z 5. na 6. decembra mal dať sv. Mikuláš dobrým a poslušným deťom, alias naši rodičia, drobné balíčky sladkosti. A ráno sme pochopiteľne vstávali čím skôr, aby sme sa presvedčili, či sme podľa sv. Mikuláša boli dobrí alebo nie. Pokiaľ ma pamäť neklame, tak za celé moje detstvo sa mi ani raz nestalo, aby moje topánky alebo topánky mojich súrodencov ostali prázdne.
No nielen deti dostávali darčeky. O jednom takom „darčeku“ s obľubou rozprával aj otec mojej manželky. Bolo to pred mnohými rokmi keď vojenčil v bývalých Vojenských Zruboch pri Starom Smokovci. Jeho veliteľ mu nezabudol pripomenúť, že je večer pred sv. Mikulášom a preto by si svoje vojenské čižmy pred tým, než ich dá pred dvere zrubu, mal poriadne vyčistiť. Stalo sa. Na druhý deň ráno ho ale namiesto budíčka zobudil alarm, čiže poplach, a tak rýchle skočil pre svoje čižmy a po tme si ich chcel obuť. No akosi to nešlo. Celý natešený si myslel, že veliteľ mu skutočne dal mikulášsku nádielku. A veru bola to poriadna nádielka. V čižmách našiel zamrznutú vodu, ktorú mu tam „dobrosrdečný“ veliteľ, ktorý sa na tom nesmierne zabával, v noci nalial, a ktorá keďže bol tuhý mráz, do rána spolu s čižmami zamrzla na kosť. Takže aj také boli zvyky.
Skutočne bohatú, ale naozajstnú mikulášsku nádielku, všetkým malým aj veľkým, praje doko.
Komentáre
Jáj Doko
Ako spievali a hrali na flautu, recitovali, tancovali a robili všetko možné, len aby sa Mikulášovi zapáčili a zlý čert, ktorého robila moja suseda, aby ich nezobral.
Manželka ma doteraz nenávidí za jedného Mikuláša, keď som našej dcére po asi päť minútovom kultúrnom programe, dal len jednu červenú prázdnu igelitku s nakresleným Mikulášom. Až keď sme sa zberali s čertom na odchod, tak sa manželka spýtala, že či by Mikuláš nebol taký dobrý a nepozrel sa do toho veľkého batohu ešte raz. A skutočne, Mikuláš prehliadol a potom vytiahol kóóóópec darčekov.
A najlepšie bolo, keď už boli deti väčšie, tak mi chlapci od Balážovcov povedali po návšteve Mikuláša, "Milan, ten Mikuláš mal také isté topánky, ako ty", alebo dcéra, "tatino, ty si vždy v pivnici, keď príde Mikuláš a preto ho nikdy nevidíš."
:))))
:)
Hanka
hajzli.....
enekooo:)
Uz som o sebe vazne zacala pochybovat:))))