doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Skutočne učiteľom nový zákon pomôže ?

.... Obávam sa, že ak učitelia zistia, čo na nich parlament v podobe nového zákona „nachystal“, v tej chvíli budú mať po pokojnom užívaní zaslúžených prázdnin.

Je to zákon č. 317/2009 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch.  Neide o zvlášť obsiahly  zákon, veď má iba 63 paragrafov  a 6 článkov, ale sú v ňom také pojmy, ktoré doteraz neboli jasne definované. Napríklad. „Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nesmie žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov a získavať iné výhody v súvislosti s poskytnutím výhody inej osobe pri výkone pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti; to sa nevzťahuje na obvyklé dary poskytované zvyčajne pri výkone pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti, napríklad na prijatie daru pri príležitosti Dňa učiteľov, skončenia školského roku, stužkovej slávnosti.“

Nové je aj ustanovenie o tom, že pedagogický zamestnanec má v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti postavenie chránenej osoby. Tu nás zákon ďalej odkazuje  na  § 139 ods. 1 písm. h) Trestného zákona.  Tam zistite, že v našom prípade sa chránenou osobou  rozumie: „verejný činiteľ alebo osoba, ktorá plní svoje povinnosti uložené na základe zákona.“ A čo je verejný činiteľ, to určuje § 128 ods.1 Trestného zákona: „Verejným činiteľom sa rozumie prezident SR, poslanec NR SR, poslanec EP, člen vlády, sudca ÚS SR, sudca, prokurátor, iná osoba zastávajúca funkciu v orgáne verejnej moci, príslušník ozbrojených síl, osoba v služobnom pomere, starosta, predseda VÚC, poslanec územnej samosprávy, štátny zamestnanec, zamestnanec orgánu štátnej správy, notár, súdny exekútor, člen lesnej stráže, vodnej stráže, rybárskej stráže, poľovníckej stráže, stráže prírody, atď.“

Ďalej sa v Trestnom zákone uvádza, že pri uplatňovaní ochrany  ale aj prípadnej   trestnej zodpovednosti  verejného činiteľa sa vyžaduje vzájomná súvislosť medzi činom a  jeho právomocou a zodpovednosťou.  Inak povedané,  zákon síce verejného činiteľa chráni lepšie ako obyčajného občana, ale na druhej strane pre zmenu aj tvrdšie trestá. Napríklad, ak niekto použije násilie na verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci bude potrestaný odňatím slobody na 1 až 5 rokov. No ak učiteľ ako verejný činiteľ  prekročí svoju právomoc na chránenej osobe,  kam  patria osoby mladšie ako 18 rokov napríklad tým, že takejto osobe počas vyučovania fyzicky ublíži,  potom ho môže  čakať trest v rozmedzí 4 až 10 rokov.  

A čo na záver? Pedagógovia  síce dostali vlastný zákon, ale  podľa mňa ide o zákon, ktorý  je  nevyvážený prinajmenšom v tom, že pedagógom ukladá veľa povinnosti a obmedzení, ale už menej  toto kompenzuje, napríklad  vo forme platu alebo iných sociálnych výhod. Veď posúďte sami. Podľa  platovej tabuľky, ktorá bude pre pedagógov v účinnosti od 1.11.2009 je ich najvyšší tabuľkový plat stanovený v 12 platovej triede na 675,5 €  (20 350 Sk).  Obávam sa, že  ak učitelia zistia, čo na nich parlament v podobe nového zákona  „nachystal“,  v tej chvíli budú mať  po  pokojnom užívaní  zaslúžených prázdnin. O to viac,  že na uvedenie zákona do praxe  im ostávajú fakticky len 2 mesiace. No u nás na Slovensku to už tak chodí. Moja mamka v takých prípadoch rada hovorila: „Vyčkaj času,  jak hus klasu.“

Pokojný deň prajem. doko.


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014