Od kedy je Slovák gréckokatolík ?
Stredná Europa vôbec bola zápasišťom Ríma a Carihradu. Len tej skutočnosti má Uhorsko čo ďakovať za zvláštnu lásku a záujem rímskych pápežov, ktorá sa z panovníkov Veľkej Moravy, Bulharska a Chorvátska preniesla na uhorských kráľov.
Schwartzius nashromaždil toľko dokladov, že na ich základe vyhlásil, že celé Uhorsko (i Maďari) prv než pristúpilo ku cirkvi rímskej, boli pokresťanené obradom cyrilometodejským. Čo aké je to pre Maďarov nepríjemné, predsa ich vedci Bárdossy a Fejér to nemohli celkom zamlčať.
Už kráľ Štefan Svätý, syn gréckokatolíčky, vraj musel kapitulovať pred tou skutočnosťou a sám zakladá gréckokatolícky kláštor vo Vesprime a i pri jeho smrti je gréckokatolícky biskup. A ako sv. Štefan, tak i neskorší králi musia rešpektovať vierovyznanie svojich poddaných a zakladať ustanovizne gréckokatolícke. Ešte i roku 1205 sa spomína gréckokatolícka diecéza na oblasti latinskej diecézy kaločskej. Roku 1204 vytýka pápež uhorskému kráľovi, že stavia a dovoľuje väčšie množstvo gréckokatolíckych kostolov a kláštorov v ríši, ako katolíckych – latinských. Ba sa dozvedáme, že ešte v roku 1234 prijímali v Uhorsku grécky obrad i Maďari a Nemci, takže naostatok v roku 1692 sa prísne zakázalo gréckym kňazom udeľovať sviatosti maďarskému obyvateľstvu. Všetci títo gréckokatolícki veriaci patrili pred cirkevnou reorganizáciou Koriatovičovou pod Carihrad alebo priamo ( v Karpatoch Hrušovský Kláštor), alebo prostredníctvom metropolitu valašského, ktorý sa preto tituluje Pades Ungrias kaj Plagenon.
V XXV. artikle Segedínskeho snemu z roku 1495 možno čítať: „Valaši, Rusíni a Slováci, valašského (gréckokatolíckeho) náboženstva pastieri ...
Na začiatku XVII. stor. dostal mukačevský biskup Joanes Georgy aprobáciu stavať kostoly a školy, kde sa malo učiť slovensky, rusínsky a rečiam mŕtvym. Z toho teda plynie, že i v XV. storočí boli gréckokatolíci – Slováci.
V kontexte s týmito skutočnosťami si asi budeme oveľa viac ceniť cirkevný, ale aj historický význam vytvorenia prešovskej gréckokatolíckej metropolie.
Viac sa o zaujímavostiach z našej minulosti môžete dozvedieť, ak si kliknete na doko.blog.pravda.sk/
Komentáre