doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zamestnanci a služobné mobily

...pri zverení predmetov na základe písomného potvrdenia, zamestnanec, až na malé výnimky, zodpovedá za celú vzniknutú stratu...(68)
Mnohí zamestnanci pri výkone svojej práce používajú  tzv. služobné mobily, a to nielen počas pracovnej doby, ale z pracovných dôvodov aj mimo nej. Pritom sa  stáva, že dôjde k ich strate alebo k poškodeniu.  Akou mierou potom zodpovedá zamestnanec zamestnávateľovi za škodu, spôsobenú na týchto mobilných telefónoch?  Odpoveď získame zo Zákonníka práce.

V prípade straty služobného mobilu, nastupuje zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov (§185). V tejto súvislosti predpokladám, že nástroje, ochranné pracovné prostriedky a iné podobné predmety, kam by mali patriť aj tzv. služobné mobily, boli zamestnancovi od zamestnávateľa zverené na základe písomného potvrdenia. Potom sa zamestnanec, v prípade ich straty, môže zbaviť vlastnej zodpovednosti úplne alebo  sčasti len vtedy, ak sa vyšetrovaním preukáže jeho  nevina alebo to, že sa na strate podieľal len určitou mierou. Ak sa vlastnej zodpovednosti nezbaví,  potom za stratu zodpovedá sám.

Ak ale ide o poškodenie služobných mobilov, potom zamestnávateľ voči zamestnancovi môže uplatniť ustanovenia o všeobecnej zodpovednosti zamestnanca za škodu (§179 a násl.). V takom prípade by zamestnanec   zodpovedal zamestnávateľovi  len za takú škodu, ktorú by sám spôsobil zavineným porušením povinnosti pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je potom povinný preukázať  zamestnancovi mieru zavinenia. Na druhej strane zamestnanec obligatórne zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil  svojim úmyselným konaním proti dobrým mravom alebo aj vtedy, ak sa vlastnou vinou uvedie do takého stavu, kedy nie je schopný ovládať svoje konanie a jeho následky.

Teda, ak zamestnanec evidentne zodpovedá za škodu na tzv. služobnom mobile, potom je aj povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, samozrejme vtedy, ak to zamestnávateľ od neho požaduje, a to v peniazoch alebo uvedením do predchádzajúceho stavu. Pri určení  výšky škody  sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody.(§188 ZP). Náhrada škody obvykle nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa 4 násobku priemerného platu zamestnanca, ktorý škodu spôsobil. 

V prípade  uzavretia dohody o hmotnej zodpovednosti, ktorá sa uzatvára pri hospodárení so zverenými hodnotami (§182) alebo pri zverení predmetov na základe písomného potvrdenia,  zamestnanec, až na malé výnimky,  zodpovedá za celý vzniknutý schodok a je povinný ho v prípade schodku alebo straty nahradiť v plnej sume, pokiaľ to Zákonník práce neustanovuje inak.  Podrobnejšie o tejto problematike pojednáva Zákonník práce, časť ôsma – náhrada škody.

Prajem príjemný deň. doko  

O podobnej téme sa môžete dočítať aj na
doko.blog.pravda.sk/detail-mobily-a-zodpovednost-zamestnavatela.html


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014