doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S tanistrou po Šariši, Zlatá Baňa – drevený megafón

...celé čudo váži 2 500 kg, max. výška je 2,5 metra, dĺžka 4,2 metra a má v sebe 10 kg klincov a skrutiek .....aj foto...

Po lete, v roku 2019 sa objavili krátke správy o slovenskej rarite. Je ňou atrakcia zhotovená z dreva, ktorá svojim tvarom pripomína kužeľ, ale taký nezvyčajný - je totiž mierne hranatý. Novinári ho nazvali megafón z dreva. Ja dodávam, ktorý pracuje opačne. On má totiž také využitie, že vo svojich útrobách nezosilňuje zvuky vychádzajúce von, ale naopak, zosilňuje zvuky prichádzajúce dovnútra z okolitej prírody a lesa.

Cyklisti to miesto poznajú, lebo tade prechádza cyklotrasa. Kužeľ sa nachádza na lúke, severne nad obcou Zlatá Baňa v lokalite Temný les a to vľavo od štátnej cesty III/3440 -  Zlatá Baňa – Opálové bane – Dubník – Červenica . Odtiaľ (altánok s ohniskom) treba  ísť pešo asi 150 m po lesnej ceste.  Celá turistická atrakcia váži 2 500 kilogramov, max. výška 2,5 metra, dĺžka 4,2 metra. Oficiálne bol daný do užívania 1.9.2019.  Ako to tam vyzeralo 9. marca 2020 môžete vidieť na mojich nasledujúcich obrázkoch.