Keď som 21.5.2015, na tému migrantov písal blog, uviedol som v ňom okrem iného aj toto: „ určite treba súčasnú situáciu s migrantami v Európe nejako riešiť. A nevyhneme sa tomu ani my, na Slovensku. No riešiť ju tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť a existencia krajín, ktoré im pomoc poskytnú. Inak sa môže stať to, čo história už tiež pozná a to riešenie migrácie násilnosťami a vojnami. Toto si určite, a to nielen ja, neprajeme vôbec.“
Uplynuli 3 mesiace a žiaľ, násilnosti v Európe vo vzťahu k migrantom už vznikli a pokračujú. Pre tých, čo sú stále k tejto problematike akosi ľahostajní, chcem pripomenúť, že Slováci by ľahostajní nemali byť, keď už pre nič iné, tak aspoň z dôvodu reciprocity. Neviem, či je na Slovensku vôbec nejaká rodina, ktorá by nemala nejakého príbuzného, trvalo v zahraničí.
Totiž, pre Slovákov je emigrácia za prácou tradičná záležitosť. V rokoch 1899 – 1913 sa zo slovenskej časti Uhorska, vysťahovalo do USA a Kanady takmer pol milióna ľudí, približne 17 percent vtedajšej populácie. Ďalšie tisíce odišli medzi svetovými vojnami. Nové možnosti na migráciu za prácou sa otvorili po roku 1989. Slováci žijú takmer na celom svete, oficiálne údaje hovoria, že vo viac ako 30 štátoch sveta. Najväčšia komunita okolo 1 - 1,2 milióna žije v USA. Státisíce žijú v Českej republike, ale aj v Maďarsku. Početné zastúpenie v ďalších krajinách je rôzne. Od desiatok (Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Chile, Nový Zéland, Španielsko, Venezuela, Mexiko a ďalšie), cez stovky (Belgicko, Brazília, Kirgizsko, Uruguaj, Nórsko, Juhoafrická republika), tisícky (Argentína, Chorvátsko, Izrael, Rakúsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taliansko, Veľká Británia), desaťtisíce (Austrália, Francúzsko, Srbsko a Čierna Hora, Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Ukrajina, Kanada). Len v samotnom rakúskom mestečku Hainburg an der Donau, ktoré je len asi 20 minút cesty autom od Bratislavy, žije približne 1 075 Slovákov.
Ste presvedčení, že hneď od začiatku, Slovákov na uvedených miestach vítali s kyticami ruží? Ja nie! Určite im domáci tiež neverili, podozrievali ich, báli sa ich. Mnohých ešte stále majú za príšelcov, ale nevyhnali ich, dali im šancu, ktorej sa absolútna väčšina chytila a Slováci si to vážia. Preto akosi nechápem, prečo sú na Slovensku vyvolávané hystérie, ak nám chce EÚ, do ktorej sme dobrovoľne a po celoštátnom referende vstúpili, prideliť na starosť 750 migrantov. Slovensko má asi 3 000 obcí a miest, pritom mnoho obcí je na pokraji vyľudnenia, to si skutočne máme myslieť, že tých 750 migrantov by nám zvrhlo vládu, alebo nedajbože nám zjedli náš obed? Veď je to na smiech. Ani by sme si nevšimli, že ich tu máme. Podľa mňa, úplne stačí, ak ostaneme normálnymi ľuďmi o to viac, že až okolo 80 % Slovákov sa hlási ku kresťanstvu. V tejto súvislosti by som rád citoval stať z katolíckeho katechizmu: „2196 - Na otázku, ktoré prikázanie je prvé, Ježiš odpovedal: „Prvé je toto: ,Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ,Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet“ (Mk 12,29-31).
Pekný zvyšok leta praje J.Kotulič.
Komentáre
TREPEŠ
Najprv si naštuduj históriu , potom popremýšlaj o nej a nakoniec radšej mlč.
imigranti a falosni humanisti
cestovat za pracou je nieco uplne ine, ako doterigat sa sem kvoli STEDRYM DAVKAM!!!
Studuj, veruze studuj!!! Tu to mas v skratke:
http://www.hrnko.sk/2015/12/03/0-com-nas-ucia-dejiny-aktualna-fikcia-alebo-realita/
a tu je pokracovanie:
https://www.youtube.com/watch?v=WRPgIYBOzTw
https://www.youtube.com/watch?v=-LD2BGT26qI
Toto nie