Je zima a konečne je už aj sneh. Je to samozrejme. Menej samozrejme sú už povinnosti a práva, ktoré z toho vyplývajú, napríklad pre zamestnávateľov a zamestnancov. Zamestnávatelia, teda istá ich časť, sa akosi málo starajú o bezpečnosť svojich zamestnancov, lebo zanedbávajú údržbu chodníkov vo svojich objektoch. A zamestnanci, tí aj keď si na takýchto neposýpaných chodníkoch pádom spôsobia úraz, mnohokrát ani nevedia, že je to spravidla aj pracovný úraz. Niektorí sú dokonca presvedčení o tom, že ak sa im takýto úraz stane síce v objekte zamestnávateľa, ale pri ceste do zamestnania alebo späť, že to ani pracovný úraz nie je. Ako to teda je?
1.7. 2003 bol novelou č. 210/2003 novelizovaný § 220 ods. 2 Zákonníka práce a tam je zrejme začiatok určitých pochybnosti. Do tejto novelizácie totiž platilo, že úkonmi potrebnými na výkon práce boli aj cesta do zamestnania a späť, stravovanie, ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení a cesta na ne a späť, ale pod podmienkou, že sa vykonávali v objekte zamestnávateľa. V súčasnej dobe Zákonník práce už nerozlišuje či ide o objekt zamestnávateľa alebo nie.
Uveďme si teda príklad. Zamestnanec cestou na obed, v objekte zamestnávateľa sa bez cudzieho zavinenia pošmykne na šmykľavých schodoch a utrpí úraz. Ide síce o úraz., ale nie pracovný. To síce znamená, že zodpovednosť je na zamestnávateľovi, lebo obecne je povinný udržiavať cesty a chodníky vo svojom objekte bezpečné, ale nemá to súvislosť s prácou, a tak to podľa Zákonníka práce, ani nemôže byť pracovný úraz. Tu by sa zamestnanec mohol domáhať svojich nárokov len v súdnom občiansko-právnom konaní.
Iný príklad. Zamestnanec ide po skončení pracovnej doby ako zvyčajne domov po chodníku a v objekte zamestnávateľa preto, že chodník je šmykľavý, bez cudzieho zavinenia, v triezvom stave spadne a utrpí úraz. S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o pracovný úraz. To preto, že § 221 Zákonníka práce presne definuje, že cesta do zamestnania a späť je len cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť. Z toho preto vyplýva dôvodný predpoklad, že príchod na pracovisko a odchod z neho v objekte zamestnávateľa sú v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh. Pokiaľ to, ale Zákonník práce alebo iný zákon nestanovuje inak.
Iba bezpečné chodníky, a to nielen v zamestnaní, praje doko.
O pracovnom práve môžete čítať aj na doko.blog.pravda.sk/
Komentáre
Doko,