doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Slovák rektorom na univerzite v Budapešti

... podarilo sa mu zostrojiť 1 m dlhý umelý blesk, ktorým predbehol svoju dobu o celé desaťročia a tak vytvoril podmienky na zrod špeciálnych generátorov v dnešných atomicko-fyzikálnych laboratóriách. ... O čom sa písalo? (66)
My Slováci nie sme veľký národ. To, ale vôbec neznamená, že ani nemáme svoje veľké osobnosti. Iné otázka je, či o nich aj vieme. Na jednu veľmi významnú osobnosť som narazil náhodou,  pri čítaní obyčajného kalendára z roku 1955  a priznávam,  že som o takomto mene vedel len z názvu ulice, na ktorej v Košiciach stoja vysokoškolské internáty. O koho ide  sa môžete dozvedieť, ak si prečítate dobový článok tak ako je napísaný v Pútniku svätovojtešskom  1955, a to presne aj s vtedajšou spisovnou slovenčinou.

Geniálny vynálezca zo Zemného

Rok 1955 pripomína nám aj 155. výročie narodenia a 60. výročie smrti kňaza – učenca Štefana Aniána Jedlíka.
Štefan Jedlík narodil sa 13. januára 1800 v Zemnom, obci ležiacej severne od Kolárova, z chudobných rodičov, ktorí zo severnejších krajov Slovenska boli sem prišli za prácou. Pred 130 rokmi, r.1825, vysvätili ho na kňaza. Od r. 1831 pôsobil ako profesor v Bratislave a tu už natoľko vynikol, že r. 1839 pozvali ho za profesora fyziky na peštiansku univerzitu, kde potom strávil 38 rokov, medzičím v r. 1863/64 zastával aj funkciu rektora univerzity.  Štefan Anián Jedlík zomrel v Rábe 12.decembra 1895 a za svojho dlhého života zanechal ľudstvu 76 vynálezov. Z nich treba spomenúť  jeho prácu na rozbíjaní atómov pomocou elektrickej energie o vysokom napätí. Predpovedal existenciu neskôr objaveného prvku – rádia. Vytvoril prototyp  prístroja na rozbíjanie atómov. Objavil elektromagnetickú rotáciu.  Roku 1830 prvý zostrojil elektromotor.  V rokoch 1842 – 1854 prof. Jedlík vynašiel elektrický rušeň. Roku 1859 vynašiel elektrické dynamo, ktoré už r. 1861 figuruje v inventári fyzikálneho kabinetu budapeštianskej univerzity, teda 6 rokov predtým ako prihlásil svoj vynález  dynama  Werner Siemens. V roku 1866 predviedol verejnosti svoj „rurový zberač blesku“, s pomocou  ktorého podarilo sa mu zostrojiť 1 m dlhý umelý blesk, ktorým predbehol svoju dobu o celé desaťročia a tak vytvoril podmienky na zrod špeciálnych generátorov v dnešných atomicko-fyzikálnych laboratóriách. Sedemdesiatimi šiestimi vynálezmi obohatil Štefan Anián Jedlík vedu a ľudstvo, spomedzi nich aspoň jeden poznáme aj my všetci. Je to jeden z jeho menších vynálezov: sódová voda.
Jeho súčasnosť bola k nemu macošská, tak isto ako k mnohým velikánom na celom svete a tak meno a význam Št. A.  Jedlíka odišlo do zabudnutia. Až dnešok oceňuje ľudí, ktorí svojou prácou prispeli k rozvoju krajšieho života. V Budapešti, dlhoročnom pôsobisku prof. Jedlíka, v r. 1952 odhalili v tzv. Umeleckej aleji „Városligetu“ bustu tomuto 76 – násobnému vynálezcovi zo Zemného, ktorý pochádzal z nášho slovenského rodu a ktorého kolíska stala v našej rodnej otčine.

Pán  profesor Uhorskej kráľovskej univerzity     v  Pešti,  Dr. Štefan Anián  Jedlík, určite patrí k pozoruhodným Slovákom. Možno, že o jeho existencii vedia okrem fyzikov aj iní, čo potvrdzuje aj značný počet zverejnených internetových stránok.  No to, čo ma na tomto príbehu pomerne dosť zaujalo je rok 1955, kedy obdobie totality dosahovalo vrchol, a predsa sa našiel človek, ktorý pod redakčnou značkou „dva“ mal  toľko odvahy, že napísal dobový článok o tomto významnom slovenskom vedcovi - katolíckom kňazovi. V kontexte s tým je dosť smutné, že v roku 2000 si 200. výročie narodenia Štefana Aniána Jedlíka, okrem vydania poštovej známky, čelní predstavitelia SR a   široká slovenská verejnosť nijako zvlášť nepripomenuli.    Ozaj, viete odkedy prijal meno Anián?  Bolo to v roku 1817, keď vstúpil medzi duchovných synov sv. Benedikta.

Všetkým prajem  pekný  deň. doko
Viac sa o zaujímavostiach z našej minulosti môžete dozvedieť, ak si kliknete na  doko.blog.pravda.sk/

 

 


Religiozita | stály odkaz

Komentáre

  1. ešte niečo
    Do rehole vstúpil v zadunajskej Pannonhalme, kde študoval teológiu. Bol aj autorom učebnice fyziky. Pozoruhodný je jeho výrok: „Treba pretvoriť sily prírody tam, kde sa rodia. S veľkou silou a váhou treba napadnúť hmotu, aby sa rozpadla na svoje časti.“ Jedlík bol teda presvedčený, že atómy možno rozbíjať, hoci vtedy prevládal názor, že je nedeliteľný. Na medzinárodnej výstave vo Viedni ho medzinárodná porota vyznamenala medailou za pokrok. Bol členom Uhorskej akadémie vied a mnohých zahraničných vedeckých spoločností.
    publikované: 14.03.2008 06:21:18 | autor: pekné ráno (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. zase som o čosi múdrejší
    vďaka
    publikované: 14.03.2008 10:49:02 | autor: PF (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014