doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Druhý dôchodkový pilier- vstúpiť či vystúpiť? (2.časť)

...S rozhodnutím o vystúpení zo systému, sa podľa mojej mienky netreba zvlášť ponáhľať, lebo do 30.6.2008 je ešte dosť času o to viac, keď práve o súlade s ústavou má pri dĺžke sporenia, ktorá bola zvýšená z 10 na 15 rokov, rozhodnúť ústavný súd. (53)

Druhý dôchodkový pilier- vstúpiť či vystúpiť? (2.časť)

V prvej časti, ktorú som uverejnil 12.2.2008 je krátke uvedenie do tejto problematiky. Aj napriek tomu, chcem v prvom rade znova podčiarknuť, že starobné dôchodkové sporenie je sporenie na osobný účet sporiteľa a jeho účelom je, spolu so starobným poistením z prvého piliera, zabezpečiť príjem v starobe sporiteľovi, alebo v prípade jeho smrti,  príjem pozostalým. Až potom prichádza na rád otázka, čo sa stane s tými prostriedkami, ktoré ostali na sporiteľovom účte po jeho smrti, po uplatnení všetkých zákonných nárokov zo strany pozostalých?  Tento zostatok zákon nazýva ako disponibilný prebytok. Takže :

1. Pozostalým sa vyplatia pozostalostné dôchodky, ak na ne  majú nárok a tento nárok si v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti aj uplatnili.

2.  Ak nezostal nikto, komu by bolo možné pozostalostné dôchodky vyplatiť,  potom to, čo na účte sporiteľa zostalo ako prebytok,  správcovská spoločnosť vyplatí osobe, ktorú sporiteľ v zmluve určil ako poberateľa tohto majetku.

3. Ak  sporiteľ v zmluve neurčil poberateľa, a ani nie je možné uplatniť si nárok na niektorý  z pozostalostných dôchodkov, potom nastupuje dedičské konanie, tak ako je stanovené v Občianskom zákonníku. Dôchodková správcovská spoločnosť je po vykonaní celého dedičského konania povinná príslušnú sumu zákonnému dedičovi vyplatiť do 5 dní odo dňa doručenia jeho  žiadosti o vyplatenie príslušnej sumy.

4.  Ak niet nikoho, kto by si podľa zákona   mohol uplatniť nárok na výplatu aktuálnej hodnoty, ktorá je k dispozícii na osobnom dôchodkovom účte zomretého sporiteľa,  potom je príslušná dôchodková správcovská spoločnosť povinná, túto skutočnosť do 5 pracovných dní oznámiť Sociálnej poisťovni. Táto, do 60 dní odo dňa, kedy sa dozvedela o smrti sporiteľa,  písomne vyžiada od dôchodkovej správcovskej spoločnosti vrátenie tých príspevkov, ktoré sú na účte sporiteľa bez právneho dôvodu.

5. Po vyplatení všetkých zákonných nárokov oprávneným osobám, je dôchodková správcovská spoločnosť povinná, osobný dôchodkový účet zomretého zrušiť.

6. Ak nastane taká situácia, keď si  sporiteľ myslí, že počas svojho života už nesplní novo stanovenú základnú podmienku, a to tú, aby bol najmenej 15 rokov účastníkom dôchodkového starobného sporenia, potom podľa môjho názoru má možnosť buď do 30.6.2008 z dôchodkovej správcovskej spoločnosti vystúpiť, alebo tam ostať s tým, že si bude ďalej platiť poistenie a nasporená suma sa vyplatí až po jeho  smrti podľa vyššie uvedených pravidiel. Ak nemá nikoho, komu by peniaze vyplatili, potom budú tieto peniaze preúčtované na účet Sociálnej poisťovne a budú z nich mať úžitok všetci poistenci Sociálnej poisťovne.

7. Ak sporiteľ bude sporiť do druhého pilier a nesplní podmienku 15 rokov sporenia, potom tieto jeho nasporené peniaze v aktuálnej hodnote budú do Sociálnej poisťovne presunuté vtedy, keď  požiada o priznanie starobného dôchodku. Tento mu totiž v celej výške bude vyplácať len Sociálna poisťovňa a to za tých istých podmienok  ako ostatným jej poistencom. Stane sa to preto, lebo nie je splnená základná podmienka, a to 15 rokov sporenia v druhom pilieri.

S rozhodnutím o vystúpení zo systému, sa podľa mojej mienky netreba  zvlášť ponáhľať, lebo do 30.6.2008 je ešte dosť času o to viac, keď práve o súlade s ústavou má pri dĺžke sporenia,  ktorá bola zvýšená z 10 na 15 rokov, rozhodnúť ústavný súd. 
Viac informácii určite získate od pracovníkov vašej dôchodkovej správcovskej  spoločnosti. Vykonať rozhodnutie  a dať si odpoveď na otázku z titulku, musí za týchto podmienok každý sporiteľ sám.

Úplne za záver. Ak na nejakom úrade osobne do podateľne podávate žiadosť, sťažnosť a podobne,  vždy si jej prevzatie nechajte potvrdiť na kópii  tým pracovníkom, ktorý ju od vás prevzal. Mne osobne sa to veľmi osvedčilo.  

Aby ste sa správne rozhodli, vám želá doko.  

O využití pracovného práva v praxi si môžete prečítať aj  na doko.blog.pravda.sk/


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014