Zákon o dani z príjmov okrem ustanovení o povinnosti platiť dane, má aj ustanovenia kedy daň platiť nemusíme. Tak predmetom dane nie sú najmä príjmy uvedené v § 3 ods.2. Okrem týchto príjmov nie sú predmetom dane ani príjmy uvedené v § 5 ods.5. Príjmy oslobodené od dane sú ako celok zhrnuté v § 9 zákona o dani z príjmov. Je len samozrejme, že v tomto príspevku sa nedá táto problematika rozobrať podrobne. Zákon o daní je totiž odborným zákonom a majú s ním dosť práce aj samotní príslušní daňoví odborníci.
Pre mnohých zamestnancov, radových daňových poplatníkov dosť často nie je jasné ani to, či treba platiť dane aj za štátne dávky, dávky podľa zákona o sociálnom poistení a podobne. Túto problematiku podrobne rieši § 9 ods.2 zákona o dani z príjmov. Ja pre zaujímavosť uvediem len niektoré z týchto príjmov.
Tak zo zákona o sociálnom poistení sú od dane okrem iných oslobodené aj tieto dávky: nemocenské, ošetrovné, vyrovnávacia dávka, materské, starobný, predčasný starobný , vdovský, vdovecký, sirotský a invalidný dôchodok. Ďalej sú to úrazové dávky ako úrazový príplatok, úrazová renta, jednorazové vyrovnanie, pozostalostná úrazová renta, jednorazové odškodnenie, pracovná rehabilitácia, rehabilitačné, rekvalifikácia, rekvalifikačné, náhrada za bolesť a za sťaženie spoločenského uplatnenia, náhrada nákladov spojených s liečením, náhrada nákladov spojených s pohrebom.
Od dane sú oslobodené aj štátne dávky a štátne sociálne dávky. Napríklad: rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok pri narodení dvojčiat alebo trojčiat, zaopatrovací príspevok, príspevky na pestúnsku starostlivosť, prídavok na dieťa a príspevok baníkom.
Je toho skutočne dosť za čo zamestnanec, ak bude podávať daňové priznanie nemusí platiť daň. Nedá sa to ale úspešne zvládnuť bez použitia zákona. Dobre je tiež, ak si dáte poradiť od tých, čo už s daňovým priznaním majú nejakú skúsenosť. Tiež sa môžete ísť poradiť na daňový úrad. No a kto nemá čas ani chuť robiť si daňové priznanie sám, tak ten by mal jednoznačne využiť služby platených daňových poradcov. Neoplatí sa vyhýbať sa plateniu dani. Raz to daňový úrad tak či tak zistí a pokuty za neodvedenie daní sú potom skutočne vysoké.
Veľa trpezlivosti pri písaní daňového priznania praje doko.
O využití pracovného práva v praxi si môžete prečítať aj na doko.blog.pravda.sk/
Komentáre
no...