Viacerí vodiči si už všimli, aký právny paškvil vyrobili politici. A tak zásluhou poslancov od 1.novembra 2010 nastala na našich cestách neriešiteľná dilema. Mám ako vodič policajtovi v civile zastaviť alebo nemám? Súčasný právny stav v § 63 ods.1 zákona č.8/2009 totiž už od júna 2010 prikazuje, že:
„ Dávať pokyny na zastavenie vozidla je oprávnený policajt, vojenský policajt v rovnošate, profesionálny vojak a vojak mimoriadnej služby v rovnošate s vonkajším označením "POLÍCIA". S dodatkom, že podrobnosti o zastavovaní vozidiel ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo vnútra.Touto právnou normou je vyhláška č. 9/2009, ktorá v § 13 stanovuje, že znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky. Pritom policajt (teda ten v uniforme, ale aj v civile) dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom, alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z idúceho vozidla môže dávať policajt toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Pokyn na zastavenie vozidla môže policajt dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom.
A ako poslanci v dôvodovej správe tento svoj nezmysel odôvodnili?Čítajte úryvok z dôvodovej správy: „Okruh osôb oprávnených dávať pokyny na zastavenie vozidla sa zosúlaďuje s oprávnením policajta podľa § 23 zákona o Policajnom zbore.“ Nič viac nič menej.
A čo na toto hovorí zákon o Policajnom zbore? Pri plnení úloh vyplývajúcich z tohto zákona je policajt oprávnený dávať pokyny na zastavenie dopravného prostriedku; zakázať jazdu, plavbu alebo let na nevyhnutne potrebný čas alebo prikázať smer dopravného prostriedku. Naviac v § 15 sa dozvieme, že policajt v občianskom odeve povinne preukazuje príslušnosť k Policajnému zboru pred začatím služobného zákroku ústnym vyhlásením a služobným preukazom alebo odznakom služby kriminálnej polície, alebo finančnej polície. A podľa § 9 tohto zákona je stanovené, že „Služobný zákrok je zákonom ustanovená a v jeho medziach vykonávaná činnosť policajta, pri ktorom sa bezprostredne zasahuje do základných práv a slobôd osoby.“
Ak ste sa dostali v čítaní blogu až tu, potom vás asi tiež napadla otázka.Ako mne vodičovi, ktorý ide autom napríklad po tme, pred začatím služobného úkonu, teda pred začatím zastavovania môjho vozidla, preukáže policajt v občianskom odeve príslušnosť k Policajnému zboru ? Odpoveď úplne jednoduchá. Nedá sa splniť. A aj záver bude jednoduchý. Súčasný právny stav platný pre spomínanú problematiku je jednoducho nevykonateľný lebo ho nemôže zrealizovať ani policajt, ale ani vodič.Nám vodičom teda ostáva už len veriť, že do času, pokiaľ nebudú schválené logicky vykonateľné a splniteľné právne normy sa terajšie nebudú vôbec uplatňovať.
Verím, že to terajší poslanci urobia čím skôr, a nie až vtedy, keď nejaký vysoko agilný policajt v civile, bude strieľať po vodičoch, ktorí mu napríklad pri jazde po tme na opustenom mieste nezastavia.
Veľa šťastia pri cestovaní po našich divokých cestách. doko.. Viac z mojich komentárov si môžete prečítať na
Komentáre
:D
Doko...
lasky