Paradoxne námetom k blogu mi bol skorý príchod zimy a značné množstvo snehu a to preto, že všade dookola počúvam ako sa ľudia šmýkajú na neposýpaných chodníkoch.
Vcelku ide o správne upozornenia hoci údržba takýchto chodníkov je nútenou obecnou službou. Pritom vieme, že Ústava SR hovorí, že nikoho nemožno poslať na nútené práce alebo nútené služby, ale tiež je tam napísané, že tento zákaz sa nevzťahuje na menšie obecné služby, pokiaľ je to uvedené v inom zákone. A takým zákonom je zákon z roku 1961 o pozemných komunikáciách. Ten doslova stanovuje, že: „ Závady v schodnosti priechodov pre chodcov na miestnych komunikáciách a prejazdných úsekoch ciest cez obce, ako aj závady v schodnosti miestnych komunikácií určených výhradne pre chodcov, sú povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.“ S dodatkom, že rozsah týchto povinností upravujú s prihliadnutím na miestne pomery obce svojimi všeobecne záväznými nariadeniami.
A čo sa mne na tom nepáči?
Veľmi stručne. To, že žiadny zákon ani ústava nehovorí, aby dotknutí občania toto robili na vlastné náklady a bez primeranej odmeny. Je totiž absolútne nezmyselné vyžadovať napr. od seniorov, ktorí ledva chodia a len tak tak, že stačia z dôchodkových dávok uživiť sami seba, aby ešte oni mali znášať všetky náklady spojené s údržbou zasnežených chodníkov, ktoré majú priľahlé pri svojej nehnuteľnosti. A úplným nezmyslom je, ak od takýchto osôb, ktoré zo subjektívnych dôvodov nemohli „bez prieťahov“ odstrániť závady, vzniknuté poľadovicou alebo snehom, by chcel niekto vymáhať pokuty, alebo nedajbože regresné platby za prípadné následky úrazu chodcov len preto, že chodník neočistili lebo napríklad už nemali nazvyš prostriedky na nákup posypového materiálu alebo potrebného náradia. O to viac, keď vidíme v akom zúboženom stave sú napríklad cesty.
Tým pochopiteľne netvrdím, že o chodníky by sa nemohli v spomínaných situáciách postarať aj občania, ktorí ich majú hneď pod oknami, ale malo by to byť na náklady všetkých občanov obce a nie len tých nešťastníkov, popod ktorých dom vedie chodník.
Samozrejme, že toto by si vyžadovalo zmenu zákona o pozemných komunikáciách lebo ten je platný už od roku 1961 a vtedy sa akosi nenosilo, že človek sa mohol vzoprieť vtedajšej moci. No dnes, keď svetom vládne súkromný kapitál a nie spoločné socialistické vlastníctvo, by nemal byť problém tento zákon zmeniť tak, aby náklady s údržbou chodníkov znášali všetci občania obce či mestá, lebo ho všetci využívajú.
Kedy a čí vôbec takáto zmena nastane, záleží nielen na nás, ale najmä na poslancoch NR SR, ktorí by si viac mali všímať takéto denné „maličké“ problémy všetkých občanov a nie vybíjať sa na nejakej „tajnej voľbe“ generálneho prokurátora o to viac, že žiadna tajná voľba v právnom systéme SR neexistuje. Lebo nie voľby sú tajné ale hlasovanie. A v tom je prinajmenšom taký rozdiel, aký je rozdiel medzi zľadovateným chodníkom a posýpaným chodníkom.
Peknú nedeľu praje doko.
Komentáre
doko
DOKO
Vasilisa 26
Ako je to s povinnosťou odpratať sneh ak nie si doma, alebo si v práci? Odpratanie snehu je moja povinnosť ako otroka v každom prípade? Prečo? Takto zachvílu napadne niekoho aj povinnosť prilahlého domu udržiavať cestu!
Koho vlastníctvom je chodník? Prečo sa o čistenie chodníka nestará vlastník? Prečo sa táto povinnosť uklada niekomu cudziemu? Už nie je všetko "naše" ako za socializmu. Sú tu konkrétni vlastníci. Ak je vlastníkom chodníka obec alebo nejaká iná entita, prečo sa očistenie chodníka nevzťahuje na ňu? Ak budem vlastníkom chodníka, potom si ho očistím, prípadne povolím alebo zakážem naň vstup (napríklad v zime, ak sa mi nebude chcieť odpratať sneh) . Je to moje vlastníctvo. Ak sú chodníky verejné, prečo sa verejnosť-obec nepostará o ich očistenie. Nemá obec za nás dane?
Doba sa zmenila a zákony zo socializmu sa ukazujú ako prekážka.
vasilisa26
"Hovorca ministerstva zahraničných vecí Andreas Pesche uviedol, že Nemci v roku 1960 zaplatili Grékom 115 miliónov nemeckých mariek. Odškodnení boli podľa neho aj Gréci poslaní do Nemecka na nútené práce."
Tým chcem povedať, že ani na Slovensku nemôže existovať stav aby za vykonanú nútené prácu človek nedostal príslušnú kompenzáciu, o to viac, že u nás nie je vojna, ale hlboký mier.
Názor
http://epozicka.com/pozicka/
Konečne sa už o to zaujíma aj televízia
Od 20.5.2018 sneh z chodníkov už musia odstraňovať ich správcovia