doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Odstupné a odchodné 2

...zákon o výkone prác vo verejnom záujme...

Zamestnanci vo výkone práce pri verejnom záujme majú od 1.1.2009 novelizovaný  zákon č. 552/2003 Z.z. Okrem iného  tam bol pridaný § 13b), ktorý pojednáva o nových podmienkach na priznávanie odstupného a odchodného. Ide o úplne nové ustanovenie, ktoré znie takto:

„V podnikovej kolektívnej zmluve možno dohodnúť zvýšenie
a) odchodného najviac o dvojnásobok funkčného platu alebo priemerného mesačného zárobku,
b) odstupného najviac o dvojnásobok funkčného platu alebo priemerného mesačného zárobku."

O problematike odchodného a odstupného som už písal v príspevku

http://doko.blog.pravda.sk/detail-zmeny-v-odstupnom-a-zakonnik-prace--20-.html?a=7180569e53ab38365882b4b5fcae5beb

A tak si len spresníme, že pre zamestnancov  vo výkone prác vo verejnom záujme pre priznávanie  odstupného a odchodného platia:

Zákonník práce podľa, ktorého má zamestnanec nárok  na odstupné vo výške najmenej  2 násobku jeho priemerného mesačného zárobku ( 3 násobok ak pracovný pomer u zamestnávateľa trval najmenej 5 rokov.)  Nárok na odchodné pri splnení zákonom stanovených podmienok  je vo výške najmenej 1 priemerný mesačný zárobok.

Zákon o výkone prác vo verejnom záujme  umožňuje v podnikovej kolektívnej zmluve  dohodnúť zvýšenie najviac 2 násobok priemerného mesačného zárobku  a to pri odstupnom aj odchodnom.

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa   na rok 2009 stanovuje, že  nad rozsah uvedený v Zákonníku práce má zamestnanec  nárok na ďalšie odstupné a odchodné, a to   najmenej po 1 funkčnom plate.

Z toho je teda jasné, že nárok napríklad na odstupné má zamestnanec pri splnení zákonných podmienok vo výške  3 (4)  násobku priemerného mesačného zárobku   a okrem toho naviac môže dostať  ešte 2 funkčné platy, ak boli dojednané v podnikovej kolektívnej zmluve.

Prajem príjemný deň. doko.


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. ďakujem...
    Dobrý večer. Zajtra mám skúšku z pracovného práva a práve som absolvovala cca. trojhodinový maratón v čítaní Vašich článkov z oblasti pracovného práva. Bohužiaľ, na tento Váš blog som narazila až dnes a napriek časovej tiesni som si proste musela prečítať všetky články. Jediným problémom je, že netuším, či som aj niečo zapamätala :\ V každom prípade Vám chcem veľmi pekne poďakovať za podrobné vysvetlenie mnohých inštitútov a situácií, hoc mám v tom teraz brutálny chaos (snáď sa mi to dozajtra rána trochu vyjasní :D A ak nie, tak pri príprave na opravný termín určite "zablúdim" na tieto stránky ;)) Majte sa krásne
    publikované: 01.02.2009 21:51:07 | autor: pettra (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. funkcny alebo priemerny?
    Dobry, chcem sa spytat ked mi zamestnavatel odobral osobny priplatok cim mi znizil funkcny plat na cca polovicu a v kolektivnej zmule je stanovene odstupne vo vyske 5 nasobku funkcneho platu ci je to v poriadku, lebo moj priemerny mesacny plat je ovela vyssi ako momentalny funkcny plat cize zamestnavatelovi sa dava moznost tesne pred vypovedou znizit zamestnancovi funkcny plat a umyselne znizit vysku odstupneho. (Scenar: par dni pred zrusenim pracovneho miesta mi zamestnavatel odoberie osobny priplatok a tym sa zaklad pre vypocet odstupneho sakra znizi)
    publikované: 23.05.2009 00:43:27 | autor: Brano (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014