doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zmeny v odstupnom a Zákonník práce (20)

... Odstupné vypláca zamestnávateľ zamestnancovi po skončení pracovného pomeru, v najbližšom výplatnom termíne.
Novelou Zákonníka práce je od 1.9.2007 zmenené ustanovenia § 76 ods. 1 a 2 Zákonníka práce, ktoré určuje podmienky na vyplatenie odchodného a odstupného. Na vysvetlenie, odstupné je možné chápať ako určitý druh kompenzácie, ktorou zamestnávateľ zmierňuje  dôsledky pri prepustení zamestnanca a odchodné je niečo ako určité poďakovanie zamestnancovi za jeho celoživotný výkon práce.

ODSTUPNÉ

Podľa zákona, tým zamestnancom, s ktorými zamestnávateľ skončil pracovný pomer výpoveďou, ale aj dohodou a to z dôvodu zrušenia alebo premiestnenia zamestnávateľa, či  z dôvodu nadbytočnosti alebo preto, že  zamestnanec pre svoj zdravotný stav, dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, tým zamestnancom patrí pri skončení pracovného pomeru od ich zamestnávateľa odstupné vo výške  najmenej dvojnásobku funkčného platu. Ak ale pracovný pomer trval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov  potom patrí odstupné vo výške najmenej trojnásobku.

Zamestnávateľ vyplatí zamestnancom,  s ktorými skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou, pre neschopnosť na výkon práce z dôvodu pracovného úrazu, choroby z povolania alebo ohrozením touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahli najvyššiu prípustnú expozíciu určenú orgánom verejného zdravotníctva, odstupné vo výške najmenej 10 násobku priemerného mesačného platu.

Odstupné je možné zvýšiť vtedy,  ak to  bolo dojednané v kolektívnej zmluve, alebo ak sa tak rozhodol sám zamestnávateľ. Môže nastať situácia, že odstupné alebo jeho pomernú časť musí zamestnanec zamestnávateľovi vrátiť. Platí to len v tom  prípade, ak by zamestnanec nastúpil späť k svojmu bývalému zamestnávateľovi a neuplynula by celá doba vyplývajúca z poskytnutého odstupného.(Napr. 2 alebo 3 mesiace). Odstupné vypláca zamestnávateľ zamestnancovi po skončení  pracovného pomeru, v najbližšom výplatnom termíne.

ODCHODNÉ

Zamestnanci, ktorí prvýkrát skončia pracovný pomer po tom, čo nadobudli nárok na predčasný starobný dôchodok, starobný alebo invalidný dôchodok (70%), dostanú od zamestnávateľa odchodné, a to vo výške najmenej jedného funkčného platu. Podmienkou je, že treba pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení, požiadať  o poskytnutie uvedeného dôchodku. Podobne ako odstupné, aj odchodné je  možné vyplatiť vo vyššej hodnote, ak to bolo dojednané v kolektívnej alebo, ak sa tak zamestnávateľ rozhodol sám.  

Zákon neobmedzuje súbeh nárokov na odstupné a odchodné. Ide o úplne samostatné nároky, ktoré sa vzájomne nevylučujú. Pochopiteľne, že pritom musia byť splnené všetky zákonné podmienky.

Pekný deň.J.Kotulič

Odporúčam aj  http://doko.blog.sk/?s=36002

 

 


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014