doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zaostalý Šariš a bratská česká pomoc po roku 1918

...Má opustiť svojich rodičov a rodinu, a tak sa vzdať pohodlia, čo jej dovtedy ponúkalo rodné moravské mestečko aby v záujme vyššieho princípu pomohla pri skultúrňovaní slovenského vidieka?...

Jedno krásne, mladé a vzdelané 20 ročné dievča, ktoré práve skončilo  pedagogickú školu  a malo celý vtedajší svet pred sebou, sa zrazu ocitlo pred svojim prvým zásadným životným rozhodnutím. Šarmantná Márie, ktorá celý svoj doterajší mladučký život prežila v moravskom mestečku Bučovice, sa totiž mala veľmi rýchlo rozhodnúť. Má  opustiť svojich rodičov a rodinu, a tak sa vzdať  všetkého pohodlia, čo jej dovtedy ponúkalo rodné mestečko? Má  prijať, síce  ušľachtilú a krásnu výzvu vtedajšej československej vlády,  adresovanú najmä mladým z českých krajov, aby v záujme vyššieho princípu,  pomohli pri skultúrňovaní slovenského vidieka hoci, by tam bola  úplne sama a na viac, odkázaná len na seba?

Rozhodla sa. A tak sa koncom  leta roku 1932, táto teraz už učiteľka, ocitla v neznámom kraji, slovenského zaostalého  vidieka. Zrazu celá bezradná, držiac neveľký kufrík v pekne pestovanej, ale od rozrušenia roztrasenej ruke stala, všetkými opustená  v riaditeľni  pred rešpekt vzbudzujúcim pánom riaditeľom ľudovej školy. Tak nejako by mohol začínať  celoživotný príbeh  jednej devy, ktorá celý svoj ďalší život prežila na Šariši. Život, v ktorom spoznala biedu, akú si dovtedy nevedela predstaviť ani v najhoršom sne. Tí, čo aspoň trocha poznajú šarišský vidiek, vedia o čom hovorím. Pred trištvrťstoročím bol totiž tento kraj  asi najzaostalejším miestom v strednej a východnej Európe. Ťažko mi dnes  povedať, čo učarovalo tejto krehkej a zároveň silnej  dievčine, že Šariš už nikdy neopustila. Možno, že to bola ľútosť a súcit k ľuďom, ktorí tu žili, možno krása okolitej prírody, možno túžba niečo v živote dokázať  alebo aj všetko spolu. Dnes to už presne nezistím, ale podľa toho, čo som si zapamätal z jej rozprávania, ju v tomto kraji viac než 60 rokov, až do jej smrti, držalo asi všetko spolu.

Jej život bol skutočne veľmi pestrý. Veď posúďte sami. Ani nie za rok sa naučila po slovensky. Šarišský nerozprávala nikdy, ale tomuto nárečiu rozumela. Začala si získavať rodičov detí tým, že nacvičovala divadla, vo dne v noci, piatok či sviatok chorým a zraneným poskytovala prvú zdravotnícku pomoc, radila ženám v otázkach hygieny, jedným slovom popri výchove detí učila kultúre aj ich rodičov. Za Slovenského štátu ju iba  známostí na najvyšších miestach  zachránili pred násilným odsunom naspäť do Čiech.  Počas Druhej svetovej vojny ju náhoda zachránila pred bezhlavou streľbou opitých červenoarmejcov. Komunisti jej  za  kritiku  jedného člena KSS  zakázali riaditeľovať. Vydala sa za jedného zo synov svojho prvého pána riaditeľa. Mala 6 detí. Jedno jej zomrelo veľmi malé. V škole zažila nielen povinné modlenie pred vyučovaním, ale aj povinné spievanie Piesne práce. Ako učiteľka, či riaditeľka  pôsobila vo viacerých obciach na Šariši a pokiaľ viem, ľudia si ju všade kde pôsobila, vážili a mali  radi. V škole vypomáhala ešte  aj ako zrelá dôchodkyňa. Zo svojich dvoch dcér tiež vychovala učiteľky. Tradíciu učiteľstva  dodržali aj jej vnúčatá. Aj napriek tomu, či práve preto by sa dalo  povedať, že so svojim životom bola na Slovensku, ktoré sa jej nakoniec stalo domovom, spokojná.  Veľmi ju, ale zarmútilo rozdelenie Československa,  a až do svojej smrti sa s tým nevyrovnala o to viac, že jeden jej syn prežil celý svoj život na Morave. Vôbec sa jej nečudujem. Zrejme to osobne brala ako neúctu a nevďak za to, čo ona sama a jej podobní ľudia z Čiech a Moravy  museli obetovať, aby sme sa my na Slovensku mali lepšie.

To, že sme ako národ niekedy aj nevďačný, veľmi pekne pred niekoľkými rokmi na jej pohrebe,  vo svojej reči vystihol staručký kňaz: „ Dnes sa lúčime  s našou sestrou, ktorá celý svoj dlhý a plodný život  zasvätila  učiteľskému poslaniu. Naučila čítať a písať stovky slovenských detí, z ktorých sa už dávno stali rodičia a majú svoje deti.  A ja sa vás drahí rodičia pýtam,  prečo tu nie sú aj vaše deti?“

Ja na túto vzácnu ženu, učiteľku  nezabúdam. Nielen preto, že jej dcéra je moja manželka a  že bola obľúbenou  starou mamou našich detí, ale predovšetkým preto, že  práve vďaka takým  to ľuďom, sa Slováci stali tým čím sú. Úspešným národom. Aj preto si myslím, že vznik Československa 28.10.1918, by sme si my Slováci mali navždy pripomínať ako náš štátny sviatok. Ak už pre nič iné, tak aspoň pre ten prejav vďaky a úcty k tým, čo sa pre nás všetkých obetovali.

Prajem pekný deň.doko


Komentáre,názory | stály odkaz

Komentáre

  1. zaujimave, dojimave ale netreba generalizovat.
    Vas clanok bol v skutocnosit zaujimavy. V mojom nazore vsak netreba robit vseobecnene uzavery na zaklade jedneho zivotneho pribehu. Myslim si ze na Slovensku by sa naslo vela inych pripadov co by bolo proti oslavam vzniku Ceskoslovenska. Vas nazor je samozrejme skresleny a neobjektivny kedze v danom pripade sa jedna o vasu rodinu. Oslavovanie vzniku Ceskoslovenska by malo byt opodstatnene historickymi faktami ktore malo celostatny dosah na nas cely narod a NIE na anekdotalnych prihodach zopar ojedinelcov.
    publikované: 02.10.2008 23:28:44 | autor: Keket (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Beriem ohľad
    na čas písania vášho komentu. Historicky podľa mňa niet o čom diskutovať, lebo vznik ČSR bol jednoznačne chceným dieťaťom aj zo strany Slovákov. A ja navrhujem aby sme slávili vznik ČSR a nie to , že sme spolužitie s Čechmi tak dlho vydržali. Samozrejme, že počas existovania spoločného štátu boli aj negatíva, to vôbec nepopieram.To, ale nemôže vygumovať fakt, že bez vzniku ČSR by bol osud Slovákov ako štátneho národa možno oveľa viac trpkejší než v spoločnej ČSR.
    publikované: 03.10.2008 18:01:05 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014