Mnohí už iste vedia, že novelizovaný zákon o sociálnom poistení od 1.1.2011 stanovuje, že:
1. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistencovi nevzniká, ak je ako zamestnanec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok povinne dôchodkovo poistený.
2. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká odo dňa jeho splátky splatnej po dni vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca a opätovne vzniká odo dňa nasledujúceho po dni zániku tohto dôchodkového poistenia.
Pracujúcich poberateľov predčasných starobných dôchodkov je vraj niečo okolo 20 000. K ním okrem samostatne zárobkovo činných osôb určite patrí aj značný počet zamestnancov, ktorým je tento príspevok určený.
Pre ľahšie pochopenie novely si najprv treba vyjasniť niektoré základné pojmy. Napríklad, že povinné dôchodkové poistenie zamestnanca sa týka fyzickej osoby v právnom vzťahu, ktorý jej podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 zákona o sociálnom poistení, zakladá právo na pravidelný mesačný príjem alebo aj na nepravidelný iný príjem. Toto neplatí pre fyzickú osobu v právnom vzťahu, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe a člena volebnej komisie.
Znenie predmetného § 3 pritom charakterizuje príjem z právneho vzťahu ako nasledujúcu zárobkovú činnosť:
1. Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, okrem nepeňažného príjmu z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, poskytnutého z prostriedkov sociálneho fondu,
b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu.
2. Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
3. Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, ak na fyzickú osobu, ktorá túto zárobkovú činnosť vykonáva, sa v právnych vzťahoch sociálneho poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu alebo sa uplatňuje medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
Takže z uvedeného je zrejme, že tento zákon neplatí pre taký výkon práce, ktorý nie je podľa platného právneho vzťahu (tzv. čierna práca) a neplatí ani pre tých zamestnancov pracujúcich v zahraničí, ktorí neplatia na dôchodkové poistenie v SR ale v zahraničí, ak to medzinárodná zmluva neupresňuje inak.
Ukončenie poberania predčasného starobného dôchodku rieši zákon takto:
ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, a je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec aj od 1. januára 2011, pritom dôchodkové poistenie naďalej trvá i po 28. februári 2011, potom takému zamestnancovi nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku automaticky zaniká od najbližšej splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28. februári 2011, teda od 1. marca 2011. Takže, ak zamestnanec so zamestnávateľom nerozviaže pracovný pomer do 28.2.2011, automaticky mu od 1.3.2011 prestane sociálna poisťovňa vyplácať predčasný starobný dôchodok.
Prajem pekný deň. doko
Komentáre
nemoze mi
subeh prace