Výplata mzdy
Do rúk sa mi dostal text z jedného pracovného poriadku v tomto znení: “Mzda zamestnanca sa vypláca bezhotovostným platobným prevodom na účet zamestnanca vo výplatnom termíne, výnimočne v peniazoch a v určenej pokladnici.“ V tejto súvislosti chceli zamestnanci vedieť, či takéto ustanovenie je pre nich záväzné, lebo podľa ich názoru takýto postup zamestnávateľa je v rozpore so Zákonníkom práce.
Poďme po poriadku. Zákonník práce v § 130 podrobne stanovuje postup zamestnávateľa pri vyplácaní mzdy zamestnancom. Je tam okrem iného aj ustanovenie, ktoré zamestnávateľovi prikazuje, že nemá právo akýmkoľvek spôsobom obmedzovať zamestnanca vo voľnom nakladaní s vyplatenou mzdou. Ďalej je v tejto súvislosti v Zákonníku práce stanovené, že zamestnávateľ je povinný po vykonaní zrážok, poukázať mzdu alebo jej časť, ktorú určil zamestnanec na zamestnancom určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike a to vtedy, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne. Ak o to zamestnanec požiada, potom môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom, poukazovať aj na viac účtov, ktoré zamestnanec výslovne sám určil. Podmienkou ako vidíte je, že zamestnanec sa dohodne alebo požiada.
Okrem toho môže zamestnávateľ, v dohodnutých termínoch, medzi výplatnými termínmi poskytovať zamestnancovi preddavok na mzdu. Mzda sa má vyplácať v pracovnom čase a na pracovisku. Nemusí to tak byť vtedy, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom v pracovnej zmluve dohodli inak. Zákon pritom stanovuje, že ak zamestnávateľ posiela mzdu zamestnancovi má to urobiť tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň, a to na náklady a zodpovednosť zamestnávateľa, ak sa nedohodnú inak.
Z uvedených faktov je teda jasné, že žiadny zamestnávateľ by nemal v pracovnom poriadku obmedziť právo, dané zamestnancovi Zákonníkom práce, ak sa ale predtým už nedohodli inak. V našom prípade majú zamestnanci postupovať podľa Zákonníka práce, lebo jeho právna sila stojí nad ustanoveniami pracovného poriadku.
Čiže, veta citovaná v úvode tohto článku, by v žiadnom pracovnom poriadku, ale ani v inom internom pracovnoprávnom dokumente nemala byť, lebo je v rozpore s ust. § 130 ods. 8 Zákonníka práce. Okrem toho, Zákonník práce zamestnancovi nikde priamo neukladá povinnosť, podľa ktorej by mal zamestnávateľovi nahlásiť číslo svojho bankového účtu, takže to zamestnávateľ od zamestnanca ani nemôže vyžadovať.
Prajem príjemný a pekný deň. doko.
Komentáre
To by sa nám
vyplaty
Výplata mzdy § 130 Zákonník práce
Podľa mňa podrobnosti o spôsobe výplaty by mal zamestnávateľ uviesť vo svojom organizačnom poriadku.