doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vyhovuje vám spôsob prideľovania mandátov do EP ?

... medzi kandidátmi do EP sú v prevahe takí ľudia, ktorých treba kdesi upratať aby nezavádzali politikom na Slovensku..

O voľbách do Európskeho parlamentu (EP)  na Slovensku  nám poskytuje podrobnosti zákon č. 331/2003 Z.z. z toho sa dá zistiť, že:

* Poslanci EP sú volení na päťročné volebné obdobie, ktoré začína plynúť dňom začiatku prvej schôdze EP po vykonaných voľbách.

* Územie Slovenskej republiky tvorí na účely volieb do EP jeden volebný obvod.

* Na prospech politickej strany alebo koalície sa rátajú i také hlasovacie lístky, na ktorých sú mená kandidátov prečiarknuté, menené alebo dopisované, ale na tak urobené úpravy sa neprihliada.

* Ak volič dal na hlasovacom lístku prednostný hlas viac ako dvom kandidátom, takýto hlasovací lístok sa ráta v prospech politickej strany alebo koalície, na prednostné hlasy sa však neprihliada.

*  Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné.

Prideľovanie mandátov je odlišné od iných volieb. Postup je takýto: celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana alebo koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a politickej strane alebo koalícii sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.

Podľa mňa,  pozitívne v zákone je to, že ide o jeden volebným obvod, ktorým je  celé Slovensko. Má to aj svoju logiku, lebo zvolení poslanci by v prvom rade mali presadzovať záujmy  všetkých občanov Slovenska, a to bez ohľadu nato,  aké nosia  politické tričko.  Naopak, negatívne vnímam spôsob prideľovania mandátov, ktorý  je postavený na princípe zisku najmenej 5% zo všetkých platných hlasov, v prospech konkrétnej politickej strany alebo hnutia.

Prečo? Ak totiž poslanci zvolení v jednom volebnom obvode majú presadzovať záujmy všetkých občanov Slovenska, potom by sme si my voliči mali mať  možnosť vybrať  tých kandidátov, čo nám najviac vyhovujú, a to zo všetkých kandidátov, bez ohľadu k akej politickej strane patria.  Napr. z terajších asi 170 kandidátov  by sme si vybrali po 13 najschopnejších podľa nášho  vlastného uváženia. Potom po celkovom spočítaní všetkých hlasov, by prví 13 s najväčším počtom získaných hlasov  získali mandát poslanca EP za Slovensko.  A z nich by potom nebol žiadny problém spočítať, koľko je z ktorej politickej strany.  Má to asi len jeden háčik, a to ten, že politické strany, ak by chceli bodovať museli by na kandidátku napísať skutočne svojich najlepších kandidátov a nie zlepenec, aký nám predložili napr. aj do týchto volieb.

Osobne si ku terajším kandidátom neodpustím takúto poznámku. Na veľkoplošných plagátoch sú ako kandidáti spolu  zobrazení páni Kukan a Šťastný. Ten prvý menovaný je údajne na zozname spolupracovníkov štb a ten druhý je pre zmenu ich úhlavný nepriateľ a to až natoľko, že  na protest vystúpil zo Siene slávy slovenského hokeja.  Nesvedčí tento príklad o tom, že medzi kandidátmi do EP sú v prevahe takí ľudia, ktorých treba kdesi upratať aby nezavádzali politikom na Slovensku?  

Takže tým, čo sa rozhodli ísť 6.6.2009, čiže zajtra v sobotu voliť svoju politickú stranu, prajem šťastnú ruku a tým, ktorým voľby do EP môžu byť ukradnuté prajem,  aby sobotu využili na oddych a regeneráciu svojich síl. Pekný deň. doko.


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Link na prehľad kandidujúcich strán a menný zoznam kandidátov:
    publikované: 05.06.2009 16:26:40 | autor: aurel (e-mail, web, autorizovaný)
  2. Zdravím
    Jediné, čo ma trápi, že sa neviem rozhodnúť medzi zelenými a SaS.. :-)
    A ešte niečo k aktivite poslancov v EP : http://richardsulik.blog.sme.sk/c/195119/Aktivita-nasich-poslancov-v-Europskom-parlamente.html
    Aj keď je to od Sulíka, ale je to objektívne a celkom vtipné :-)) Teda aspoň pre mňa..


    vlado
    publikované: 05.06.2009 16:26:46 | autor: vladov (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014