V sobotu 27.11. 2010 budú voľby starostov obcí, primátorov miest a poslancov miest a obcí. To nie je nič nové. No pre mnohých je poľom neoraným obsah povinnosti a práv, ktoré z funkcie starostu a primátora plynú. Pritom ich pomerne jasne definuje zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení.
Takže, skôr než pôjdeme voliť, by sme si mali najprv ujasniť či ten náš kandidát je vôbec schopný zákonom stanovené povinnosti splniť a až potom by sme sa mali rozhodnúť či budeme voliť kandidáta nejakej strany alebo nezávislého kandidáta. V ust. § 24 spomínaného zákona sa na adresu primátora mesta píše: „Predstaviteľom mesta a jeho najvyšším výkonným orgánom je primátor mesta. Na jeho postavenie sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona o starostovi. Okrem toho primátor a) uchováva vlajku mesta a pečať mesta, b) používa mestské insígnie.
A starosta obce a teda aj primátor obce má v § 13 zákonom stanovené, že je predstaviteľom a najvyšším výkonným orgánom mesta či obce. Funkcia starostu aj primátora je verejná funkcia. Funkčné obdobie sa skončí zložením sľubu novozvoleného starostu alebo primátora.
Starosta ale aj primátor skladajú sľub, ktorý znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy obce (mesta) a Slovenskej republiky. Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy budem pri výkone svojej funkcie starostu uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia."
Pritom funkcia starostu alebo primátora je nezlučiteľná s funkciou poslanca, zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený, štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený, predsedu samosprávneho kraja, vedúceho zamestnanca orgánu štátnej správy a iné
Starosta alebo primátor zvoláva a vedie zasadnutia zastupiteľstva a rady, a podpisuje ich uznesenia. Vykonáva správu mesta alebo obce, zastupuje ich vo vzťahu k štátnym orgánom, k právnickým a fyzickým osobám. Vydáva pracovný poriadok, organizačný poriadok úradu a poriadok odmeňovania zamestnancov. Informuje zastupiteľstvo o vydaní a zmenách organizačného poriadku úradu a rozhoduje vo všetkých veciach správy obce (mesta), ktoré nie sú zákonom alebo štatútom vyhradené obecnému zastupiteľstvu.
Starosta (primátor) je štatutárnym orgánom a môže rozhodovaním o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy v rozsahu vymedzenom v písomnom poverení poveriť zamestnanca obce (mesta). Starosta (primátor) môže pozastaviť výkon uznesenia zastupiteľstva, ak sa domnieva, že odporuje zákonu alebo je pre obec (mesto) zjavne nevýhodné tak, že ho nepodpíše v stanovenej lehote Ak je zriadená obecná rada, starosta prerokuje uznesenie obecného zastupiteľstva pred pozastavením jeho výkonu v obecnej rade. Uznesením obecnej rady však nie je viazaný. Platové pomery starostu (primátora) upravuje osobitný zákon. Starosta (primátor) si prehlbuje vedomosti potrebné na výkon funkcie.
Tak čo, je ten váš kandidát schopný toto všetko zvládnuť? Ak áno, ďalej potom treba uvažovať pragmatický. Je chránencom terajšej koalície? Povedzme, že áno. Potom je to váš človek! Toho si zvoľte, lebo je vysoká pravdepodobnosť, že mu po zvolení počas funkčného obdobia okrem starostlivosti o seba a svojich najbližších, ostane čas a aj nejaké financie i na ostatných svojich voličov.
Prajem veselú zábavu pri voľbách doko.
Komentáre
Vieme čo je náplňou práce primátora alebo starostu ?
sľub primátora
.... budem primátorom (starostom) všetkých občanov bez rozdielu náboženskej, politickej a rasovej príslušnosti a bez ohľadu na spoločenské spoločenské postavenie.