Každý z nás sa s týmto pojmom už stretol alebo sa stretne. Z praktických dôvodov je dobre, ak vieme koho Trestný zákon ( § 128), pre svoje účely, charakterizuje ako verejného činiteľa.
Takže pod pojem verejný činiteľ patrí:
prezident SR, poslanci NR SR, poslanci Európskeho parlamentu, členovia vlády, sudcovia ÚS SR;
sudcovia, prokurátori, osoby zastávajúce funkciu v orgáne verejnej moci, príslušníci ozbrojených síl, osoby v služobnom pomere;
starostovia, predsedovia VÚC, poslanci orgánu územnej samosprávy;
štátni zamestnanci alebo zamestnanci orgánu štátnej správy, územnej samosprávy, notár, súdny exekútor;
člen lesnej stráže, vodnej stráže, rybárskej stráže, poľovníckej stráže a stráže prírody.
Trestný zákon tieto osoby, pri výkone právomoci verejného činiteľa, chráni pomerne vysokými trestami. Napríklad, ak ide o útok na verejného činiteľa, tak páchateľ takého trestného činu sa potrestá odňatím slobody na 1 až 5 rokov. Ak pritom páchateľ verejnému činiteľovi ublíži na zdraví, potom to môže byť trest v rozmedzí 3 až 8 rokov odňatia slobody. Na druhej strane, ak verejný činiteľ zneužije danú mu právomoc, potom môže byť odsúdený ako páchateľ trestného činu na 2 až 5 rokov. Ak svoje právomoci zneužije závažnejším spôsobom potom mu môže byť uložený trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov.Všimli ste si, že píšem o uložení trestu. Totiž výraz, ktorý radi používajú málo rozhľadení hlásatelia a novinári, „udeliť trest“ je nesprávny, a to nielen po stránke jazykovej ale aj po stránke právnej.Samozrejmým by malo byť tiež to, že každý verejný činiteľ, inak povedané -svetská autorita- by mal mať pred ostatnými občanmi prirodzený rešpekt. No a dovtedy, pokiaľ tomu tak nebude, im autoritu bude zaručovať zákon.Rozumných verejných činiteľov nám všetkým praje. doko.
Komentáre
prirodzená autorita